POZnań

Dziś zakończy się czyszczenie Pomnika Armii Poznań

Czyszczenie pomnika Armii Poznań  Foto:

Pomnik Armii Poznań powoli odzyskuje blask. Betonowe elementy konstrukcji poddano specjalistycznemu czyszczeniu. Prace rozpoczęły się w środę i mają się zakończyć dziś. W planach jest jeszcze polerowanie iglic. To pierwsze tak profesjonalne działania od lat 80., czyli od momentu powstania pomnika.

Piaskowanie (czyszczenie powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza) zlecono firmie, która ma doświadczenie również w renowacji zabytków. Profesjonalny zabieg pozwoli przywrócić pomnikowi pierwotną barwę i oczyścić go z malunków wandali.

Swój naturalny kolor odzyskały już płaskorzeźby żołnierzy. Oczyszczono także ścianę, na której znajdują się informacje o jednostkach Armii “Poznań”, stoczonych bitwach i osobach poległych. Obecnie trwa czyszczenie sufitu. Nad realizacją prac czuwa Wydział Gospodarki Komunalnej.

W planach na najbliższy czas jest jeszcze polerowanie iglic oraz słupów, symbolizujących bagnety i odnoszących się do niemieckich czołgów.

Pomnik Armii Poznań jest zlokalizowany na Wzgórzu Św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 września 1982 r. w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorką projektu pomnika jest prof. Anna Rodzińska- Iwiańska.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz