POZnań

Dziś powrócą schody z mostu Dworcowego

Schody na peron 4  Foto: materiały prasowe / PIM

Od piątkowego popołudnia, 26 marca, piesi znów będą mogli korzystać ze schodów po południowej stronie mostu Dworcowego – prowadzących na peron 2 oraz na zachodnią stronę placu przed budynkiem starego dworca, przylegającą do peronu 4.

Postęp prac związanych z gruntownym remontem schodów wyprzedza harmonogram niemal o kwartał. Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, z jakimi mieliśmy do czynienia zimą, wykonano już wszystkie zaplanowane prace zasadnicze. W najbliższych dniach można się jeszcze spodziewać się czasowych utrudnień – zarówno na samych schodach, jak i na chodnikach pod mostem Dworcowym – spowodowanych zaplanowanymi pracami wykończeniowymi i porządkowymi – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wszystkie schody z południowej strony mostu Dworcowego, prowadzące na perony 2 i 5 oraz na obie strony placu przed budynkiem starego dworca Poznań Główny, wymagały gruntownego remontu. Elementy betonowe o słabej jakości skorodowały wskutek erozji i niesprawnego odwodnienia. Również środki odladzające, używane zimą, miały wpływ na pęcznienie betonu, prowadzące do rozsadzania i deformacji okładzin kamiennych na stopniach oraz podestach schodów. 

Teraz konstrukcje schodów zostały oczyszczone i zabezpieczone przed korozją. Zamontowano nowe stopnie, wymieniono i zaimpregnowano nowe elewacje z piaskowca. Wszystko po to, by schody przez następne lata były wygodnym, bezpiecznym i estetycznym przejściem.

Jako pierwsze wyremontowano te, które prowadzą na wschodnią stronę placu przed budynkiem starego dworca Poznań Główny. Można z nich korzystać od grudnia ubiegłego roku. Na początku lutego zostały oddane do użytku wyremontowane schody prowadzące na peron 5. Piątkowe udostępnienie kolejnych znacząco przybliża definitywne zakończenie inwestycji, w ramach której wymieniono również zniszczoną nawierzchnię chodnika na południowym moście Dworcowym.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / PIM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz