Śrem

DziałaMY

Uczniowie śremskiego lilceum  Foto: UM Śrem

W 25 wielkopolskich szkołach młodzież bierze udział w projekcie DziałaMY. Jedną z nich jest śremskie liceum.

Głównym założeniem programu jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz zwiększenie zaangażowania osób młodych w sprawy publiczne – wyjaśniają jego pomysłodawcy.

W ramach projektu w szkołach prowadzone są warsztaty poświęcone tematyce społeczno-obywatelskiej. Są zatem zajęcia przygotowujące do tworzenia własnych projektów społecznych i obywatelskich, zorganizowania Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (SBO), poświęcone starości z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi, takich jak kombinezon starości pozwalający uczniom wczuć się w rolę osoby starszej, czy warsztaty na temat niepełnosprawności z praktycznym wykorzystaniem wózka.

W ramach projektu jego uczestnicy angażują się także w przeprowadzenie inicjatyw wolontariackich na rzecz lokalnej społeczności mających na celu ukazanie znaczenia dobra wspólnego. Uczniowie należący do Klubu Młodego Obywatela ubiegłej jesieni zainicjowali akcję Jabłko lub cukierek zamiast papierosa.

Tego dnia wszyscy wchodzący do szkoły byli witani cukierkami z etykietą Nie palę, zorganizowano również 4 tury spotkań na temat szkodliwości palenia – relacjonują organizatorzy.

Akcja przeniosła się później na rynek, gdzie uczniowie częstowali jabłkami przechodniów, zwłaszcza palących, przypominając o negatywnych skutkach palenia.

Efektem projektu DziałaMY jest także organizacja edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Wśród zgłoszonych przez uczniów propozycji jest między innymi zakup rolet do sal z telewizorami i tablicami interaktywnymi, ciche i czytelne zegary do sal maturalnych oraz nowe magnetofony.

Autorskie pomysły poddane są głosowaniu, a zwycięski projekt zostanie sfinansowany kwotą 1.000 złotych. Wyniki w LO w Śremie znane będą w poniedziałek (26.10).

Użyte w artykule zdjęcia: UM Śrem

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz