DLA STUDENTA

Dwa wymazy & do bazy

Dwa wymazy & do bazy  Foto: Materiały prasowe

Dwa wymazy & do bazy Foto: Materiały prasoweW najbliższą środę i czwartek 26 – 27 listopada w 58 miastach Polski, studenci połączą siły, by po raz czwarty rejestrować nowych potencjalnych dawców szpiku. W poznaniu będzie można zapisać się w trzynastu punktach na poznańskich uczelniach

Projekt Dwa wymazy & do bazy to wielkie przedsięwzięcie, niespotykane w skali światowej, zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Delegaci 128 uczelni z całej Polski będą przez dwa dni listopada rejestrować potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Bazując na bardzo pozytywnym doświadczeniu trzech poprzednich edycji tej studenckiej inicjatywy, które łącznie dały wynik około 37 000 nowych potencjalnych dawców, fundacja razem ze studentami podejmie się kolejnej próby pozyskania osób, dla których los chorych na raka krwi pacjentów nie jest obojętny.

Tym razem akcję poparli członkowie popularnego zespołu Curly Heads, którego liderem jest znany i lubiany, szczególnie w środowisku studenckim, Dawid Podsiadło. Idea dawstwa szpiku to wielka sprawa – mówi Dawid Podsiadło. – Dlatego i my w Curly Heads podpisujemy się pod nią obiema rękami – dodają inni członkowie zespołu. – Robiąc dwa wymazy, i my wpisujemy się do bazy dawców. Drodzy studenci, podczas tego projektu jesteśmy z Wami i kibicujemy Wam z całych sił.

Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Do przeszczepienia może dojść, gdy znajdzie się zgodny genetycznie dawca. Nie jest łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego. Statystyki mówią o prawdopodobieństwie (w najlepszym wypadku) jak 1:20 000. Wiedzą o tym wszyscy, którzy mieli styczność z tą chorobą – jako pacjenci, rodzina pacjentów, znajomi, lekarze czy ośrodki poszukujące. Studenci to zwykle ludzie bardzo świadomi problemów współczesnej rzeczywistości. Otwarci na drugiego człowieka.

Zarejestrować może się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestrując się, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. Dlatego Studenccy Ambasadorzy DKMS Polska będą namawiać tylko do świadomej rejestracji.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 585 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1500 osób z tej bazy podarowało chorym cząstkę siebie, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza
potencjalnych dawców szpiku w Polsce posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

W godzinach od 11:00 do 18:00

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Studiów Edukacyjnych, ul. Szamarzewskiego 89, Poznań
Wydział Neofilologii, al. Niepodległości 4, Poznań
Wydział Prawa i Administracji, al. Niepodległości 53, Poznań
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, ul. Fredry 10, Poznań
Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, ul. Umultowska 89A, Poznań

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Collegium Maximum, ul. Wojska Polskiego 28, Poznań
Collegium Cieszkowskich, ul. Wojska Polskiego 71C, Poznań

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Collegium Anatomicum, ul. Święcickiego 6, Poznań

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Aleja Niepodległości 10, Poznań

Politechnika Poznańska
Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania (Łącznik pomiędzy BM, a Elektrykiem), ul. Piotrowo 3, Poznań
Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii, ul. Jana Pawła II 24, Poznań
Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2, Poznań

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Budynek A, ul. Marcinkowskiego 29, Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz