Wiry

Dwa projekty rozbudowy szkoły

Dwa projekty rozbudowy szkoły Foto:

Budynek szkoły podstawowej w Wirach ma zostać rozbudowany. Pod uwagę brane są dwa warianty, a o tym który będzie ostatecznie realizowany zdecydują między innymi mieszkańcy. Konsultacje w tej sprawie już się rozpoczęły.

Pierwszy z zaprezentowanych projektów zakłada powstanie dwukondygnacyjnego budynku. Oznacza to oczywiście szybszą budowę i, co ważne, zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Całość inwestycji podzielona będzie na 3 etapy.

W pierwszym z nich powstanie budynek, w którym znajdzie się 9 sal lekcyjnych, stołówka, a także pokój nauczycielski. W kolejnym w dobudowanej części przybędzie następnych 12 sal. Wraz z zakończeniem ostatniego, trzeciego etapu szkoła wzbogaci się o salę gimnastyczną.

Wizualizacje dla pierwszego, dwukondygnacyjnego projektu, można zobaczyć na tych zdjęciach (kliknij, by powiększyć).

Jest też druga wersja projektu rozbudowy szkoły podstawowej w Wirach. Ta przewiduje wybudowanie trzykondygnacyjnego budynku. By doszło jednak do realizacji tej właśnie koncepcji, potrzebna jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Procedura zmiany została wszczęta na sesji rady gminy w grudniu 2016 roku – wyjaśniają przedstawiciele Gminy – zmiana planu potrwa około 12 miesięcy, co oznacza późniejszy termin oddania szkoły do użytkowania, w stosunku do koncepcji dwukondygnacyjnej.

Zgodnie z projektem dla tego wariantu przewidziane są tylko 2 etapy budowy. Z budynku będzie można korzystać po zakończeniu całego etapu I, podczas którego powstaną 22 sale lekcyjne. W drugim etapie wybudowana by była sala gimnastyczna.

Która wersja ostatecznie będzie realizowana? Głos mają teraz mieszkańcy Wir. Konsultacje już się rozpoczęły i potrwają do wtorku 28 lutego tego roku. Głosować można bezpośrednio na stronie Szkoły Podstawowej w Wirach – by przejść do głosowania wystarczy kliknąć tutaj.

Użyte w artykule zdjęcia:

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


 • Czegoś tak beznadziejnie nędznego pod każdym względem i architektonicznym i przestrzennym nie widziałem dawno. To nawet trudno nazwać projektem. To “coś”, zrobione “na kolanie” nawet nie pokazuje osadzenia bryły budynku w przestrzeni i ukształtowaniu terenu. Ktoś nie zorientowany mógłby pomyśleć, że to “coś” ma powstać raczej w przestrzeni miejskiego blokowiska z czasów PRL. Ten projekt to kompletna “klapa” i dewastacja przestrzeni publicznej tuż przy granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego !!! Trzeba być kompletnym ignorantem, aby taki projekt stworzyć i promować go. Przestrzeń wokół szkoły w Wirach jest wspólnym naszym dobrem, o które to dobro należy dbać i pielęgnować. Należy pamiętać również o tym, że przestrzeń w której żyjemy i w której wychowujemy nasze dzieci jest podstawowym czynnikiem kształtującym wrażliwość i charakter tych drugich, bo nasza wrażliwość, dorosłych jest niszczona od dawna przez tego typu szpetotę i brzydotę. Ten architektoniczny skandal, bo tak należy to określić, jak najszybciej powinien być nagłośniony w mediach.
  Należy również zadać podstawowe pytanie – jaki interes osobisty mają osoby, promujące ten bubel ?

 • WIRY, 01 lutego 2018r.

  Stowarzyszenie Przyjaciół Wir

  ul. Pułaskiego 4 ,
  62-051 Wiry

  NIP: 7773294094
  Regon: 36840230200000

  Mieszkańcy Wir walczą o swoją szkołę.

  Szkoła Podstawowa w Wirach, wybudowana w latach 50 tych z niespotykaną architekturą ma być zburzona, wbrew opinii mieszkańców którzy zebrali 1000 podpisów za zachowaniem szkoły, opinii i apeli architektów, okolicznych mieszkańców.
  Początkowo Władze Gminy Komornik wycofały się z pomysłu wyburzenia szkoły, rozpisały konkurs, powołały sąd konkursowy i zapisały w regulaminie konkursowym następujący ustęp, uznając argumenty i oczekiwania mieszkańców:
  Rozdział VII:
  Główne założenia: Istniejące we wsi Wiry założenie szkolne stanowi wartość ugruntowaną i usankcjonowaną w świadomości lokalnej społeczności Gminy Komorniki. Zamawiający oczekuje ciekawej i nowoczesnej propozycji rozbudowy, które stanowić będzie z obecną szkołą spójną całość pod względem funkcjonalnym oraz pozwoli na zachowanie tradycji i charakteru miejsca.

  Rozstrzygnięcie konkursu zbulwersowało jednak nie tylko mieszkańców wsi, rodziców uczniów ale też uczestniczących w konkursie architektów, których projekty były zgodne z zapisami regulaminu. Wygrała praca, która jako jedyna z dziewięciu prac dopuszczonych do konkursu, jest niezgodna z regulaminem konkursu, zakłada prawie całkowite wyburzenie istniejącej szkoły. W opinii niezależnych specjalistów jest nieprzemyślana, zawiera wiele wad koncepcyjnych jest kosztowna i niszczy dotychczasowy charakter miejsca.

  Duże wątpliwości od początku wzbudzał skład sądu konkursowego, który nie składał się w większości z architektów a z osób związanych z przedstawicieli władz gminy. Wbrew wątpliwości prawnych Wójt Gminy przyjął wynik konkursu.

  W najbliższą środę 7 lutego 2018r o godzinie 18 tej w Domu Kultury w Wirach przy ul. Łęczyckiej 103 dojdzie do konfrontacji mieszkańców z władzami gminy, zaproszono uczestników konkursu, sądu konkursowe, architektów, władze gminy.

  Szkoła Podstawowa w Wirach ma wyjątkowego pecha co do Władz Gminy Komorniki, które pomimo największego wskaźnika migracji w Polsce, pomimo kierowanych apeli od 10 lat mieszkańców wsi o rozbudowę szkoły, doczekała się zamiast rozbudowy kontenery dla dzieci. Pierwszeństwo w budżecie gminy miały inwestycje takie jak nowy gmach Urzędu Gminy w Komornikach czy aktualnie budowany Dom Kultury w Komornikach. Gdy wreszcie władze gminy dostrzegły problem braku miejsc w szkole nie kierując się opinią mieszkańców, wbrew regulaminowi konkursu w ramach zemsty na niepokornych mieszkańcach wsi Wiry dokonują architektonicznego linczu.

  Na wcześniejszych spotkania z władzami mieszkańcy wsi Wiry zapraszali architektów, specjalistów, którzy wskazywali na walory istniejącej szkoły, stan techniczny budynków, możliwości ciekawych rozwiązań architektonicznych rozbudowy szkoły, możliwości pozyskania środków unijnych z programu „Rozwoju Infrastruktury Edukacyjnej” podobnie jak to ma miejsce przy rozbudowie Szkoły Podstawowej w Krosinku w sąsiedniej Gminie Mosina.

  Gmina Komorniki według Rankingu Wykorzystania Środków Unijnych w latach 2004-2014 profesora Pawła Swianiewicza i doktora nauk ekonomicznych Julity Łukomskiej Uniwersytet Warszawski, spośród 2478 gmin jest na ostatnim miejscu w kraju….

  Kontakt tel: 504 465 866
  Roman Fons