Aglomeracja

Dwa nowe niskopodłogowe tramwaje

Tramwaj - Tatra  Foto: MPK / materiały prasowe

Dzisiejsze jazdy próbne Tatry o numerze 399 są zapowiedzią pojawienia się dwóch kolejnych niskopodłogowych tramwajów na liniach w Poznaniu.

Tatry o numerach 399 i 400 pochodzą z Brna. W ostatnim czasie przeszły gruntowny remont w firmie Modertrans. Remont ten objął m.in. wymianę elektryki, układu napędowego oraz lifting wnętrza i montaż systemów informacji pasażerskiej. Po zakończeniu odbiorów wyremontowanych Tatr RT6-MF06AC po Poznaniu kursować będzie w sumie 16 niskopodłogowych tramwajów z czeskim rodowodem.

Do obsługi Poznańskiego Szybkiego Tramwaju władze miejskie postanowiły zakupić wagony niskopodłogowe. Przetarg na ich dostawę wygrało w 1996 r. konsorcjum zakładów H. Cegielski Poznań i ČKD Tatra z Pragi z czeskimi wagonami przegubowymi Tatra RT6N1 posiadającymi około 60 % niskiej podłogi we wnętrzu. Pierwsze 5 z nich zbudowano w 1997 r., następne 5 w roku 1998.

W 1998 r. były to najnowocześniejsze wagony tramwajowe eksploatowane w Polsce. Jednak ze względu na niską jakość wykonania i usterki konstrukcyjne były one bardzo awaryjne. W latach 1998-1999 producent usuwał sukcesywnie wady konstrukcyjne wózków tych wagonów. Mimo problemów technicznych, po modernizacji, przegubowce te kursują do dnia dzisiejszego.
W 2011 zmodernizowano jeden z wagonów tego typu do wersji RT6-MF06 AC. W latach 2014-2015 w podobny sposób zmodernizowano pozostałe 9 Tatr.

Użyte w artykule zdjęcia: MPK Poznań, TD, Tomasz Dworek , matreiały prasowe / UMP, T. Dworek, MPK / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz