Aglomeracja

Drugie życie Damiana

Drugie życie - kampania społeczna  Foto: facebook

Damian ma 22 lata i przewlekle choruje na nerki. Nie jest jeszcze dializowany i ma szansę uniknąć wyczerpującego, mechanicznego oczyszczania krwi. Wszystko za sprawą wielkiego daru, który otrzyma od swojej mamy. Teraz oboje przygotowują się do rodzinnego przeszczepu nerki, tak rzadkiego w Polsce. Dodatkowo będzie to tzw. przeszczep wyprzedzający – jeszcze przed włączeniem biorcy do programu dializ. To właśnie historię Damiana i jego mamy usłyszeli uczestnicy warsztatów, organizowanych w tegorocznej kampanii Drugie życie.

Drugie życie - kampania społeczna Foto: facebookUczniowie i ich wychowawcy szkolili się m.in. w zakresie prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów. Młodzi ludzie dowiedzieli się także jak do transplantacji podchodzą największe religie na świecie i wysłuchali historii osób, które żyją z przeszczepionym organem lub wciąż czekają na przeszczepienie. W Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się przedstawiciele 35 wielkopolskich szkół z całego którzy wśród swoich kolegów, bliskich i całkiem obcych do końca maja 2015 r. będą prowadzić własne kampanie, które mają szerzyć wiedzę o transplantacji i promować oświadczenia woli.

„Takie spotkanie to najlepszy sposób na obalenie mitów i stereotypów, które narosły wokół transplantacji. Wiele szkół, które dostały się w tym roku do naszej akcji, bierze w niej udział po raz pierwszy. To dla mnie wyzwanie i motywacja, by tych młodych ludzi uświadamiać, by z nimi rozmawiać i odpowiadać na wszystkie, nawet te najtrudniejsze pytania.” – mówił dr Maciej Głyda, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej.

Na spotkanie przyjechali liderzy, którzy w swoich szkołach zorganizują własne kampanie promujące transplantację, jako nowoczesną metodę leczenia. Po raz pierwszy uczniowie i ich nauczyciele mogli wysłuchać historii Damiana, który czeka na przeszczep rodzinny. “To przeszczepy nadal bardzo rzadkie w Polsce, chociaż to właśnie one dają o wiele większą szansę choremu na powrót do zdrowia.

Sam Damian wie, że przeszczep, to dla niego jedyny sposób, aby normalnie żyć – “moim największym marzeniem jest być zdrowym. Dzięki instytucji przeszczepów, pracy, zaangażowaniu i doświadczeniu lekarzy a także mojej mamie mam szansę na realizację tego marzenia. “. Z kolei mama Damiana jest pewna, że wszystko się uda, że wspólnie z synem pomyślnie przejdą wszelkie procedury przygotowawcze do przeszczepu – „Jest dla mnie naturalne, że matka chce pomóc swojemu dziecku odzyskać zdrowie i ratować jego życie, dlatego decyzja o oddaniu mu swojej nerki była natychmiastowa, pozbawiona wszelkich wątpliwości. Najważniejsze dla mnie jest jego zdrowie i życie.”

Organizowane w Poznaniu szkolenie jest integralną częścią kampanii Drugie życie. Uczniowie szkół włączonych do projektu otrzymali podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim materiały edukacyjne i promocyjne, dzięki którym będą mogli prowadzić akcje informacyjne wśród rówieśników. Organizatorzy służą szkołom pomocą i wsparciem w prowadzeniu kampanii. Po zakończeniu akcji uczniowie przesyłają raporty z przeprowadzonych działań. Najciekawsze pomysły zostają nagrodzone czekami charytatywnymi, które autorzy trzech wyróżnionych projektów przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz