POZnań

Dni Twierdzy Poznań już w ten weekend

II Dni Twierdzy Poznan  Foto: Marek Zakrzewski / PLOT

Z każdym rokiem rośnie liczba osób, które uczestniczą w kolejnych edycjach Dni Twierdzy Poznań. Tym razem jedną z wielu atrakcji będzie z pewnością po raz pierwszy udostępniony szerzej prywatny schron przeciwlotniczy wybudowany dla hitlerowskiej namiestnika Arthura Greisera.

Dni Twierdzy Poznań pokazują jak wielki potencjał tkwi w poznańskich fortyfikacjach, są nie tylko obiektami historycznymi i miejscami pamięci – przekonuje Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator Dni – coraz częściej zyskują nowe funkcje, stają się galeriami sztuki, domami kultury, w końcu restauracjami.

Będziemy się mogli o tym przekonać odwiedzając między innymi Jeżyckie Centrum Kultury przy ul. Jackowskiego, które działa w dawnym schronie.

Przez 2 dni w roku możemy, dzięki pasji miłośników fortyfikacji oraz zaangażowaniu muzeów i innych instytucji, zobaczyć wszystkie dostępne miejsca związane z obroną miasta i jego mieszkańców.

W tegorocznym programie są zarówno najstarsze zachowane umocnienia grodu z czasów Mieszka I, prezentowane w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, jak i forty XIX-wiecznej pruskiej twierdzy. Do prezentowanych już w latach ubiegłych fortów III, IVa, VI i VII dołączył wcześniej niedostępny Fort Ia.

Po raz pierwszy zostanie pokazany poznaniakom prywatny schron przeciwlotniczy, który znajduje się w podziemiach siedziby Radia Poznań, czyli do niedawna jeszcze Radia Merkury. Schron powstał dla hitlerowskiego namiestnika Arthura Greisera.

Będziemy mogli także skorzystać z pokoju zagadek Ucieczka z twierdzy, czyli popularnego ostatnio escape roomu, który zostanie zorganizowany w podziemiach klasztoru Karmelitów Bosych na Wzgórzu Św. Wojciecha. Chętni będą mogli również poszukiwać śladów umocnień podczas wycieczki nad Jeziorem Maltańskim.

To oczywiście tylko niektóre z przygotowanych na tegoroczne Dni Twierdzy Poznań atrakcji. Zaprasza także muzeum na Cytadeli, schrony organizowane będą ciekawe wycieczki. W większości tych miejsc czekają nas dodatkowe atrakcje takie jak spotkania z przewodnikami w mundurach, wystawy, zajęcia dla dzieci, a także wojskowa kuchnia.

Podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań będzie także można wziąć udział w spływach kajakowych i rejsach stateczkiem z lat 30., w trakcie których przewodnicy opowiedzą o reliktach twierdzy widocznych tylko z perspektyw rzeki Warty.

Duże obiekty, takie jak XIX-wieczne forty, mogą także służyć jako tereny zieleni – dodaje Wojciech Mania – o tym chyba nie trzeba przekonywać mieszkańców Poznania, w końcu Cytadela, największy park naszego miasta to relikt dawnej twierdzy.

W zwiedzaniu pomoże uruchomiona specjalnie z okazji Dni Twierdzy Poznań Forteczna Linia Autobusowa, której rozkład jazdy znajdziesz klikając tutaj.

Pobierz pełen program, wydrukuj i zabierze ze sobą, żeby niczego, co cię interesuje, nie przegapić: Program Dni Twierdzy Poznań 2017

Użyte w artykule zdjęcia: Marek Zakrzewski / PLOT

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz