K U L T U R A POZnań

Dni Twierdzy Poznań 2020 już w najbliższy weekend

VI Dni Twierdzy Poznan  Foto: Marek Zakrzewski
20180826 VI Dni Twierdzy Poznan f/ Marek Zakrzewski // PLOT

Poznańscy miłośnicy historii i fortyfikacji zapraszają po raz ósmy na swoje doroczne święto, czyli „Dni Twierdzy Poznań”, które odbędą się w ostatni weekend wakacji, przypadający na 29 i 30 września 2020 roku.

W tym roku w programie znalazło się około dwudziestu atrakcji. Wśród nich są oczywiście XIX-wieczne forty: Fort Ia, Fort III, Fort Iva, Fort Va i Fort VIIa, a także liczne schrony, udostępniane dzięki zaangażowaniu pasjonatów fortyfikacji i ich organizacjom. Nie zabraknie także oferty instytucji i muzeów. Dzięki nim będzie można poznać historię poznańskich umocnień od okresu średniowiecza, prezentowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci.

Nie zabraknie także nowości. Twierdza Poznań staje się coraz bardziej otwarta dzięki ofercie dostępnej w języku angielskim. Będą to spacery po Cytadeli w sobotę i niedzielę o godzinie 16 (start pod schodami w okolicach Dworca Garbary), a także zwiedzanie schronów: „Wilson” w Parku Wilsona i przy ul. Babimojskiej (ten dodatkowo proponuje oprowadzanie po niemiecku). Co więcej, gospodarze schronu przeciwlotniczego w Parku Sołackim zapraszają na zwiedzanie w języku migowym.

❗ Mamy dla Was specjalne zaproszenie na VIII Dni Twierdzy Poznań / Poznań Fortress Days / 29-30.08.2020 od Michaliny i…

Gepostet von Dni Twierdzy Poznań am Dienstag, 18. August 2020

W wielu schronach i fortach poza możliwością zwiedzenia ich z przewodnikami lub indywidualnie będą czekały dodatkowe atrakcje. Wśród nich znajdą się rekonstrukcje historyczne, wystawy tematyczne, spotkania i dyskusje. Akcentem nawiązującym do tegorocznej setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie wydarzenie „Poznańczycy roku 1920″, które odbędzie się nad Wartą w okolicy Łazienek Rzecznych oraz w Forcie Ia. W tym miejscu będzie można także honorowo oddać krew w „Krwiobusie”.

Można także wybrać mniej oczywiste sposoby poznawania poznańskich fortyfikacji. Wieczorami będzie można dowiedzieć się o nocnym życiu fortów, gdy ich gospodarzami zostają nietoperze. Twierdza Poznań jest jedną z ich największy ostoi w Polsce, objętą ochroną w ramach sieci Natura 2000.

Ponadto na chętnych czekają forteczne spływy kajakowe w rekreacyjnej formule, przy okazji umożliwiającej zapoznanie się z umocnieniami dostępnymi tylko od strony rzeki Warty.

Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w Dniach Twierdzy Poznań propozycją może być wirtualny spacer po schronie przeciwlotniczym w Parku Wilsona, znajdującym się pod opieką Palmiarni Poznańskiej. Kolejny rok będzie funkcjonować Forteczna Linia Autobusowa, przygotowana dzięki zaangażowaniu poznańskiego ZTM, MPK i Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu.

Poznańskie fortyfikacje są bardzo różne: od wielkich fortów, które można zwiedzać na otwartym powietrzu, po schrony, składające się z podziemnych korytarzy. Dlatego w związku z epidemią koronawirusa, w tym roku szczególnie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu zwiedzającym i gospodarzom obiektów. Organizatorzy poszczególnych wydarzeń, tworzących Dni Twierdzy Poznań proszą o zapoznanie się z zasadami zwiedzania poszczególnych obiektów i stosowanie się do poleceń, szczególnie w zakresie zachowania limitów osób w pomieszczeniach i dystansu między osobami, zakładania maseczek oraz dezynfekcji rąk.

Użyte w artykule zdjęcia: Marek Zakrzewski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz