Łazarz

Delfiny w Palmiarni

Palmiarnia Poznańska  Foto: Palmiarnia Poznańska / facebook

Wszystkie gatunki delfinów słodkowodnych i morświnów będziemy mogli poznać w poznańskiej Palmiarni. Będą to idealnie odwzorowane, naturalnej wielkości makiety.

Celem tej niecodziennej wystawy jest popularyzacja wiedzy dotyczącej tych zwierząt, a także ekologii i zanieczyszczenia środowiska oraz zwrócenie uwagi na ochronę zagrożonych gatunków i ograniczenie różnorodności biologicznej, wynikające ze zmian klimatu.

Zorganizowana przez nas Wystawa, zwraca uwagę, między innymi, na ten właśnie problem, ze szczególnym uwzględnieniem charyzmatycznych, wodnych ssaków – wyjaśnia dr Przemysław Szwajkowski, Dyrektor Palmiarni Poznańskiej – nie bez przyczyny również organizujemy ją właśnie tu, w Poznaniu, gdzie przed 99-u laty powstało pierwsze publiczne akwarium w Polsce.

Na szczególną uwagę zasługuje Inia amazońska, największy spośród delfinów słodkowodnych, żyjący w wodach Amazonki. Wraz z wiekiem zmienia się kolor skóry delfinów tego gatunku od ciemnoszarego u młodych osobników, do srebrnego lub różowego u starszych. Ubarwienie i jego intensywność są zależne również od temperatury i czystości wody oraz położenia geograficznego.

Wystawa zostanie otwarta w piątek 17 września, na którą zapraszamy wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym i Palmiarnią Poznańską. Autorami wystawy są Piotr Przyłucki ze Stowarzyszenia Castellum Nostrum oraz Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Delfiny rzeczne żyjące w rzekach na różnych kontynentach są dla nas wskazaniem ich historii ewolucyjnej – przyznaje Piotr Przyłucki – wiedza na ten temat także ewoluuje, a może raczej dokonuje się jej rewolucja dzięki nowoczesnej technologii.

W dniu otwarcia będziemy mogli zwiedzać Palmiarnię od godziny 20:00 do 2:00 w nocy. Dla najmłodszych gości przygotowano dodatkowo quizy i zagadki. To wyjątkowa okazja, aby poznać i przyjrzeć się bliżej tym niezwykłym i rzadkim wodnym ssakom.

Na wystawę zapraszamy do sali dydaktycznej Palmiarni Poznańskiej w godzinach jej otwarcia. Za bilet zapłacimy 12,00 złotych, a za ulgowy 8,00 złotych.

Użyte w artykule zdjęcia: Palmiarnia Poznańska / facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz