Lifestyle

Czy otyłość to choroba?

Wok to walk z widokiem na kajaki  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością. Ten dzień jest naprawdę dobrym pretekstem, aby bliżej przyjrzeć się problemowi nadwagi i otyłości w Polsce – mówi Konrad Gaca, trener oraz ekspert do spraw żywienia. Dyskusja wokół tego tematu jest tym ważniejsza, ponieważ aż 38% społeczeństwa określa ją mianem choroby jedynie niekomfortowej!

Wok to walk z widokiem na kajaki Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag– W Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61% mężczyzn i 42% kobiet. 60% respondentów badań twierdzi, że z prośbą o pomoc udałoby się do lekarza. Zatem co sprawia, że zajmujemy aż 7 miejsce w Europie pod względem otyłości? Wiara w nasze możliwości. Wiara, że jesteśmy w stanie sobie pomóc bez interwencji specjalisty – mówi Konrad Gaca.

Choć zdajemy sobie sprawę, ze otyłość jest chorobą to raczej nie traktujemy jej poważnie. Zazwyczaj porad szukamy w internecie na forach dyskusyjnych bądź portalach społecznościowych.

A jak chcemy wyleczyć się z otyłości? Najczęściej stawiamy na dietę, zbilansowane posiłki, w mniejszym stopniu na wysiłek fizyczny.

Tak naprawdę znaczenie ma systemowe podejście do odchudzania w procesie zrzucania nadprogramowych kilogramów. W jego skład powinna wchodzi dieta, trening, warsztaty z zakresu motywacji i najważniejsze: wyprowadzenie z diety oraz nauka mądrego życia – podkreśla Konrad Gaca.

Europejski Dzień Walki z Otyłością to dobra okazja, aby zastanowić się nad błędami żywieniowymi, które popełniamy na co dzień. Złe nawyki czy brak ruchu powodują nie tylko przyrost masy ciała, ale też liczne problemy zdrowotne. Są to bardzo często choroby układu krążenia, serca, nadciśnienie i miażdżyca, dodatkowo u osoby z poważną nadwagą wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru, zawału, nowotworu, a także cukrzycy typu II.

Body Chief - dieta Foto: materiały prasowe

7 zasad Zdrowego Żywienia

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto wprowadzić w swoje życie 7 prostych zasad, które pozwolą nam kontrolować swoją masę ciała, a co za tym idzie – uchronić się od wielu chorób dietozależnych – radzi Konrad Gaca.

1. Regularność posiłków
Regularność odpowiednio zbilansowanego jedzenia gwarantuje systematyczną utratę tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że nie możemy ominąć żadnego posiłku! . Powinniśmy jeść ich cztery lub pięć, w zależności od trybu życia.

2. Odpowiednia kompozycja białek, węglowodanów i tłuszczów

Od tego, w jakich proporcjach dobierzemy do posiłków białka, węglowodany i tłuszcze, będzie zależeć, w jaki sposób nasz organizm będzie wytwarzał hormony. Prawidłowa gospodarka hormonalna pomaga w kontrolowaniu masy ciała.

3. Królewskie śniadanie

To, co zjemy rano, będzie miało wpływ na cały dzień. W śniadaniu musi znaleźć się porcja węglowodanów i to najlepiej złożonych, o niskim indeksie glikemicznym. Nie zapominajmy też o dobrym źródle białka.

4. Białkowa kolacja

Najlepszym pomysłem na ostatni posiłek dnia, szczególnie w czasie odchudzania, jest kolacja białkowa. Ma ona niezwykle pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną, co pomaga
w odchudzaniu. Sięgnijmy po chude mięso, ryby, jajka, chudy ser biały lub specjalne proteinowe koktajle.

5. Zero soli, zero cukru

Bez soli w diecie będzie można pić duże ilości wody, dzięki czemu nie tylko oczyścimy organizm, ale także przyspieszymy swój metabolizm. Cukier jest szkodliwy – on nie tylko tuczy, ale przyczynia się do powstawania wielu chorób. Jeśli w skrajnych przypadkach ktoś musi po niego sięgnąć, niech korzysta z cukru brzozowego.

6. Warto pić wodę

Woda w kapitalny sposób przyspieszy metabolizm. To fakt potwierdzony naukowo.
Systematyczne jej picie przez cały dzień może pomoc nam zwiększyć tempo metabolizmu nawet o 30 proc. Oczywiście nie pijmy jej w zbyt dużych ilościach, wystarczy jednorazowo wypić ok. 0,2-0,25 l.

7. Jedz odpowiednie tłuszcze

Nie wszystkie tłuszcze to dietetyczne zło. Wiele z nich usprawnia myślenie, chroni przed chorobami, a nawet pomaga leczyć serce. Najbardziej wartościowe są tłuszcze nienasycone. To one wzmacniają odporność, wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Znajdziemy je w rybach morskich, oliwie, oleju rzepakowym i lnianym oraz orzechach.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz