K U L T U R A

Czterdzieści chor

Czterdzieści  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Czterdzieści to tytuł spektaklu w reżyserii norweskiego artysty Jo Strømgrena, który w miniony weekend do Auli Artis przyciągnął niemałą publikę. Opowiada historię Urszuli, w której rolę wcieliła się Urszula Bernat-Jałocha.

Historia zaczyna się w 1973 roku i kończy 40 lat później. To przejmująca opowieść dziewczynki mieszkającej na wsi, pragnącej innego, lepszego życia, które postanawia zmienić. Wyjeżdża zatem i rozpoczyna nowy dział życia. Świat okazuje się inny, ona sama też. Poznaje chłopaka podobnego do siebie, który jest także polakiem. Wracają po latach na wieś Urszuli, jednak to miejsce jest inne…nie takie, które smakowała za czasów swego dzieciństwa.
Na świat rodzi się im córka. Niby normalne, a jednak różni się od rówieśników, jak zresztą jej mama. Tańczy..Zrozumienie odnajduje w grupie lesbijek, z którymi ucieka… Historia zatacza koło. Urszula żyje dalej, ma 40 lat.

Każdy z nas może odnaleźć w tej opowieści cząstke siebie. I tak jak sam autor powiedział: “życie jest zapisane na tysiącach luźnych kartek” nie można się z tym nie zgodzić!

Ta niezwykle mądra i przejmująca opowieść, choć momentami bardzo smutna innym razem radosna została stworzona z okazji jubileuszu Polskiego Teatru Tańca, a jej premiera miała miejsce w czerwcu 2013 r. Niewątpliwie spektakl stworzony przez Jo Strømgrena z niezwykłą subtelnością i wyczuciem połączył różne konwencje teatralne, techniki tańca jak i style muzyczne. Wspaniali tancerze Polskiego Teatru Tańca zachwycali na każdym kroku. Dotychczas spektakl został pokazany: w Polsce, Norwegii, Rosji, Rumunii oraz na Łotwie i Islandii.

Tekst: Ewelina Jaśkowiak

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz