POZnań

Czas na posprzątanie ulic

Sprzątanie ulic  Foto: materiały prasowe / UMP

Początek kalendarzowej wiosny i poprawa pogody sprawiły, że można rozpocząć pozimowe sprzątanie poznańskich ulic, dróg dla rowerów i chodników. Zaczyna się także ściąganie osłon chroniących młode drzewa i niższe rośliny w pasach drogowych przed solnym aerozolem.

Wiosna wkroczyła już na poznańskie ulice. Trwa ich pozimowe oczyszczanie. Głównie z piasku, który pozostał po zimie

Każdego dnia kompleksowo oczyszczonych będzie do 25 kilometrów ulic, tak by do połowy kwietnia prace były wykonane na około 700 kilometrach miejskiej infrastruktury – wyjaśnia Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM ds. utrzymania. – Oprócz jezdni oczyszczone zostaną także chodniki (900 tysięcy metrów kwadratowych), miejsca postojowe w strefie płatnego parkowania (130 tysięcy metrów kwadratowych) i drogi dla rowerów (niemal 130 kilometrów) – dodaje.

Tradycyjnie już w pierwszej kolejności oczyszczane są główne ciągi komunikacyjne oraz ulice w centrum. Następnie sprzęt sprzątający będzie wyjeżdżał na pozostałe dzielnice miasta. Na niektórych ulicach może pojawić się dopiero w drugiej połowie przyszłego miesiąca.

Do końca marca potrwa ściąganie chochołów z koron młodych drzew i foliowo-słomianych mat chroniących niską zieleń w pasach drogowych. Osłony zabezpieczały roślinność zimą przed szkodliwym dla nich aerozolem solnym. W niektórych lokalizacjach, jak np. na ul. Dolnej (przy ul. Spychalskiego) czy na ul. Roboczej (w rejonie ul. Fabrycznej) słomiane maty pozostawione będą na dłużej, by ochronić nowo posadzoną zieleń przed zniszczeniem.

Po 15 kwietnia rozpocznie się letnie czyszczenie ulic, które wykonywane jest z większą częstotliwością na głównych ulicach śródmieścia. Średnio każdego tygodnia będzie posprzątane do 100 kilometrów ulic. Jezdnie i drogi dla rowerów, które są mniej uczęszczane i znajdują się dalej od centrum, będą sprzątane doraźnie.

Niestety dużym problemem są ciągle dzikie wysypiska śmieci na poboczach dróg,m.in. na ul. Hiacyntowej, Golęcińskiej, czy Koszalińskiej. Na szczęście coraz częściej osoby, które wyrzucają tam odpady, są wykrywane – nierzadko dzięki informacjom od mieszkańców. Tak było np. w pasie drogowym na ul. Sowice. Sprawcy takiego wykroczenia grozi mandat karny. Jest on również zobowiązany do uprzątnięcia śmieci na własny koszt.

Zgłoszenie dotyczące sprzątania ulic przyjmowane są pod adresem: zdm@zdm.poznan.pl.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz