Aglomeracja K U L T U R A

Coraz bliżej powstania Centrum Szyfrów Enigma

Projekt Centrum Szyfrów Enigmy  Foto: UMP

Miasto przekazało wykonawcy plac budowy pod Centrum Szyfrów Enigma. To kolejny krok przybliżający nas do otwarcia nowej atrakcji Poznania. Pierwsi zwiedzający będą mogli przekroczyć próg Centrum już na początku przyszłego roku. 

Za budowę Centrum Szyfrów Enigma odpowiedzialne jest konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam, które we wtorek, 2 czerwca odebrały plac budowy. Centrum powstanie na pierwszym piętrze budynku Collegium Martineum UAM przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Przez najbliższe tygodnie wykonawca będzie prowadził tam prace przygotowawcze. 

Zajmiemy się wygrodzeniem placu budowy i ciągów komunikacyjnych. Przeprowadzimy też małe roboty rozbiórkowe. Ale w pierwszej kolejności zadbamy o zachowanie bezpieczeństwa na terenie inwestycji – zaznacza Karol Czarniak, kierownik budowy. 

Właściwe prace ruszą najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca, po wydaniu przez Wydział Urbanistyki i Architektury UMP pozwolenia na budowę.

W miejscu, gdzie dziś stoi gmach Collegium Martineum przed wojną znajdował się budynek, w którym mieścił się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To właśnie w nim pracowali pogromcy Enigmy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Centrum Szyfrów Enigma będzie jedną z najnowocześniejszych placówek multimedialnych w Polsce. Punktem wyjścia będzie w nim poznański kurs szyfrów z 1929 roku, od którego zaczęła się historia złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej. Ale Centrum to nie tylko edukacja. Chcemy również upamiętnić dokonania naszych matematyków i budować lokalny patriotyzm łączący różne grupy społeczne. Poznań potrzebuje tej inwestycji, dlatego tym bardziej cieszy rozpoczęcie pierwszych prac, które przybliżają nas do planowanego na początek 2021 roku otwarcia – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W CSE zwiedzający będą mogli przejść kurs szyfrów, poznać metody utajniania informacji na działającej replice Enigmy oraz dowiedzieć się jak wyglądały początki działalności polskich kryptologów i ich wkład w przebieg II wojny światowej. Ważną częścią Centrum będzie także ekspozycja poświęcona bardziej współczesnym zagadnieniom jak programowanie czy bezpieczeństwo w sieci. Nie zabraknie także atrakcji, które mogą przypaść do gustu najmłodszym. Jedną z nich będzie odwzorowanie fragmentu wnętrza niemieckiego U-boota wraz z pomieszczeniami szyfranta czy telegrafisty. 

Partnerem inwestycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Bardzo się cieszę, że to właśnie w Collegium Martineum powstanie Centrum Szyfrów Enigma im. trzech kryptologów, którzy studiowali na Uniwersytecie Poznańskim. Przypomnę, że UAM użyczył na ten cel ponad 1000 metrów kwadratowych Collegium i zwiększył nakłady na jego remonty i unowocześnienie, tak aby mogła rozpocząć się ta oczekiwana budowa. Mam nadzieję, że Collegium Martineum, wraz z Centrum Szyfrów Enigma, zostanie perełką ulicy Św. Marcin – mówił w listopadzie podczas podpisywania umowy z wykonawcą prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną wnętrza gmachu. Oprócz ich nowej aranżacji i remontu instalacji, zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyły blisko 30 mln zł. Operatorem CSE będzie Centrum Turystyki Kulturowej “TRAKT”. 

Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z UAM oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

Zapowiedzią powstania Centrum jest zlokalizowany przed CK Zamek “Szyfrokontener”. Stacjonarnie prezentowana jest w nim multimedialna wystawa Pogromcy Enigmy. W maju w wyniku epidemii koronawirusa ekspozycja została przeniesiona do sieci.  Można ją zobaczyć pod adresem: https://enigmacentrum.pl/online/

Enigma Foto: wiki / Bob Lord
Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz