Aglomeracja

Copernicus – czyli Polak i Niemiec potrafią!

Politechnika Poznańska - Wydział Elektryczny  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Profesor Jacek Błażewicz z Politechniki Poznańskiej i Profesor Erwin Pesch z Uniwersytetu w Siegen zostali laureatami czwartej edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus. Wyróżnienie to otrzymali za wybitne zasługi dla rozwoju polsko-niemieckiej współpracy naukowej i wspólne osiągnięcia badawcze, w szczególności za prace nad algorytmami stosowanymi w dziedzinie szeregowania zadań i bioinformatyce.

Nagrodę przyznają wspólnie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Niemiecka Wspólnota Badawcza. Jest to czwarty polsko-niemiecki “tandem naukowy”. Laureaci współpracują od ponad 20 lat. Zajmują się wykorzystaniem narzędzi informatycznych do optymalizacji procesów przemysłowych oraz zagadnieniami dotyczącymi bioinformatyki.

Rezultatem tej kooperacji jest ponad 30 wspólnych publikacji naukowych. Współpraca obu badaczy dotyczy również wpierania rozwoju młodych uczonych z Polski i Niemiec. Laureaci byli opiekunami naukowymi 20 doktorantów. Zainicjowali program wymiany studenckiej między swoimi uczelniami oraz cykl seminariów badawczych.

Politechnika Poznańska Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz