Aglomeracja

Były przymrozki, mogą być droższe owoce i warzywa

Warzywa ryneczek  Foto: sxc

Warzywa ryneczek Foto: sxcOd kilku dni mamy piękną, słoneczną pogodę. Temperatura w dzień przekracza 20 stopni. Mało kto pamięta, że jeszcze kilka dni temu mieliśmy przymrozki! To co dla niektórych mogło być tylko nieprzyjemnym, mroźnym porankiem może oznaczać poważne straty dla plantatorów.

Największe straty tak niska temperatura, która przy gruncie spadła do -5 stopni, spowodowała zwłaszcza w północnej Wielkopolsce. Okazuje się, że arktyczny mróz zniszczył nie tylko drzewa owocowe, ale też truskawki, ziemniaki, kukurydzę i zboża jare, głównie jęczmień. Straty podliczają też producenci warzyw.

Wicewojewoda Przemysław Pacia apeluje o jak najszybsze zgłaszanie strat spowodowanych przymrozkami. Powołane przez wojewodę komisje klęskowe mogą już szacować straty – informuje Tomasz Stube z Urzędu Wojewódzkiego – z pomocą pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz WIR przygotowane zostaną protokoły, które będą podstawą do przedstawienia przez wojewodę wniosku do ministra rolnictwa o uruchomienia preferencyjnej linii kredytowej.

Choć straty wywołane przymrozkami częściowo mają zostać zrekompensowane trzeba się liczyć z wyższymi cenami owoców i warzyw. Będzie także być może mniej pracy dla pracowników sezonowych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz