POZnań

Była Warta, Wilda – teraz czas na wyścigową Cybinę

Bolid z Politechniki na torze Silverstone  Foto: PUT Motorsport

Do tej pory zbudowali dwa bolidy: Wartę oraz Wildę. Dziś ku końcowi zbliżają się prace nad Cybiną – pojazdem wyścigowym zaprojektowanym i zbudowanym przez zespół studentów Politechniki Poznańskiej PUT Motorsport.

Zespół 35 studentów z 10 wydziałów Politechniki Poznańskiej przez prawie rok pracował nad nową konstrukcją. Głównym celem jest start w Międzynarodowych Zawodach Formula Student, w których udział biorą pojazdy z najlepszych uczelni technicznych całego świata. Pierwsza runda zawodów już za 30 dni na torze Silverstone!

Mam nadzieję, że sprostamy wyzwaniu i w sezonie 2017 pokażemy światu, jak zdolnych inżynierów mamy w naszym kraju. Mamy nadzieję, że ponownie uda nam się zagościć na podium. Celujemy w ukończenie wszystkich konkurencji dynamicznych w czołowej 10. najlepszych zespołów – podkreśla Michał Cichy Technical Project Manager.

Formuła Student jest międzynarodową klasą bolidów wyścigowych, projektowanych i budowanych przez studentów uczelni technicznych. Na świecie istnieje ponad 500 studenckich zespołów wyścigowych. Zawody te mają już ponad 30-letnią historię, a studenci podczas rund oceniani są w szeregu konkurencji statycznych i dynamicznych. W trakcie konkurencji statycznych sędziowie biorą pod uwagę stan techniczny bolidu, jego design i zastosowane rozwiązania inżynierskie przyrównane z kosztami budowy konstrukcji.

Ważnym elementem jest również prezentacja biznesowa, w której drużyny mają za zadanie przedstawić sędziom plan na założenie własnego przedsiębiorstwa produkcyjnego oraz masową produkcję swojego bolidu. Konkurencje dynamiczne wymagają od uczestników przejazdu bolidem podczas 4 rund – Skid Pad, Acceleration, Autocross oraz Endurance. Najbardziej wymagająca oraz najwyżej punktowana jest ta ostatnia, czyli jazda wytrzymałościowa na 22 kilometry. Podczas każdej z międzynarodowych rund zawodów Endurance kończy jedynie 50% bolidów.

Użyte w artykule zdjęcia: PUT Motorsport, materiały prasowe / PUT Motorsport, VW Poznan L.Zech

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz