Luboń

Budżet obywatelski Lubonia

dom pieniądze  Foto: sxc

Mieszkańcy Lubonia mogą już zgłaszać propozycje projektów, które finansowane będą w ramach Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania będzie łącznie 250.000,00 złotych.

Już po raz drugi mieszkańcy mogą składać własne projekty do Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego – mówi Małgorzata Machalska, Burmistrz Miasta Lubonia – daje on możliwość rozbudzenia pomysłowości i kreatywności, która drzemie w każdym z nas.

Propozycję projektu do zrealizowania w ramach LBO2017 może zgłosić każdy mieszkaniec Lubonia poprzez wypełnienie specjalnego formularza, za pośrednictwem strony internetowej.

Tak jak w poprzednio projekty podzielono na inwestycyjne oraz nieinwestycyjne. Do tych pierwszych należą projekty budowy chodników czy placów zadań, a do drugich te przewidujące organizację zajęć sportowych dla mieszkańców lub pikniku dla rodzin.

Najważniejsze jest by nie przekroczyć kwot przeznaczonych na realizację. Dla projektów inwestycyjnych jest to 100.000,00 złotych, a nieinwestycyjne powinny zamknąć się w 50.000,00 złotych.

Pierwszym etapem będzie przyjęcie wniosków, a później przyjdzie czas na ich weryfikację formalną i merytoryczną. Zespół Weryfikujący brać będzie pod uwagę nieprzekraczanie kosztu zadania, zgodność z kompetencjami gminy czy brak kolidacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Listę projektów, które poddane będą pod głosowanie mieszkańców, zostanie ogłoszona w poniedziałek 28 sierpnia.

Samo głosowanie rozpocznie się 3 września i potrwa do 17 września. Odbywać się będzie zarówno poprzez specjalną stronę internetową, jak i w tradycyjnej formie w wyznaczonych punktach. Zwycięskie projekty realizowane będą w kolejnym roku budżetowym, a końcowy etap nie powinien przekroczyć 30 czerwca 2019 roku.

Pierwsza edycja pokazała, że dzięki budżetowi powstają inicjatywy łączące mieszkańców poprzez zgłaszanie gotowych projektów, czy też na etapie walki o wynik głosowania nad konkretnymi propozycjami – podkreśla Małgorzata Machalska.

Projekty do Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać do niedzieli 18 czerwca.

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz