K U L T U R A

Brama Poznania otwiera się na zwiedzających

Brama Poznania  Foto: Tomasz Dworek

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa od piątku, 5 czerwca znowu będzie można oglądać ekspozycję główną w Bramie Poznania. Ponowne otwarcie wiąże się z wprowadzeniem nowych zasad sanitarnych. Do końca czerwca będą obowiązywały także specjalne ceny biletów.

W Bramie Poznania  prezentowana jest narracyjna, interaktywna opowieść o Ostrowie Tumskim. Przed epidemią ekspozycja angażowała wzrok, słuch i dotyk. Obecnie w  trosce o bezpieczeństwo została ona przeorganizowana na bezdotykową i przystosowana do obowiązujących zasad sanitarnych.

Przez ostatnie tygodnie pracowaliśmy nad tym, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym gościom, a jednocześnie zachować jak najwięcej z doświadczenia towarzyszącemu zwiedzaniu ekspozycji. Przeorganizowaliśmy wszystkie prezentacje multimedialne, tak żeby nadal można było się z nich dowiedzieć ciekawostek związanych z Ostrowem Tumskim, ale bez konieczności dotykowego obsługiwania monitorów – mówi Natalia Szenrok-Brożyńska z Bramy Poznania. – Zapewniliśmy rygorystyczne procedury dezynfekcji audioprzewodników, aby nadal mogły prowadzić zwiedzających przez wystawę i opowiadać o wyjątkowości tego miejsca. Wprowadziliśmy również nowe elementy wystawiennicze rekompensujące brak możliwości korzystania z niektórych nośników – zaznacza.

Jak informują pracownicy instytucji, czasowo wyłączona z oferty jest rodzinna ścieżka zwiedzania ekspozycji oraz audiowycieczki po wyspie katedralnej. Zawieszona zostaje również sprzedaż Wspólnego Biletu. 

Zmienia się sposób korzystania z niektórych elementów wystawy, jednak nie zmienia się fascynująca historia, którą na niej opowiadamy oraz wyjątkowy klimat kreowany przez obraz, światło i dźwięk w salach wystawienniczych. Tak samo jak wspaniały widok z dachu budynku wieńczący zwiedzanie – dodaje Szenrok-Brożyńska. 

Ponowne otwarcie ekspozycji wiąże się z wprowadzeniem zasad sanitarnych dostosowanych do aktualnie obowiązujących obostrzeń. W trosce o bezpieczeństwo maksymalna liczba gości, mogących przebywać w Bramie Poznania wynosi 85 osób. Zwiedzający mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz noszenia rękawiczek. Przy wejściu do budynku znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji rąk. Odstęp między zwiedzającymi powinien wynosić minimum 2 metry. 

Audioprzewodniki oraz słuchawki, dostępne w cenie biletu, są regularnie odkażane. Istnieje jednak możliwość skorzystania z prywatnych słuchawek. Dostępne nośniki na ekspozycji głównej włączają się automatycznie. Dostępna w Bramie Poznania szatnia jest samoobsługowa. 

Nowe godziny otwarcia i specjalnie ceny biletów

Brama Poznania otwarta jest od wtorku do piątku w godz. 11:00 – 18:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10:00-19:00. W poniedziałki – nieczynne. 

Wejście na ekspozycję główną możliwe jest tylko od ulicy Gdańskiej, wyjście z kolei od strony Ostrowa Tumskiego (ul. Dziekańska 1).

Do końca czerwca wprowadzone zostały także specjalnie ceny biletów: Normalny – 17 zł, ulgowy – 12 zł oraz rodzinny – 34 zł. 

Bilety można kupić online za pośrednictwem strony internetowej. Istnieje także możliwość ich zakupu stacjonarnie, w kasie.

Udostępnienie ekspozycji stałej jest kolejnym etapem przywracania normalnego funkcjonowania Bramy Poznania. Pierwszym było otwarcie Śluzy Katedralnej, w której do 27 września prezentowana jest wystawa czasowa “W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego”.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz