POZnań

Bohaterowie Gwiezdnych Wojen na Szpitalnej

Bajkowóz na Szpitalnej  Foto: Fundacja Serdecznik

Bajkowóz na Szpitalnej Foto: Fundacja SerdecznikNikomu nie jest łatwo pogodzić się z chorobą i koniecznością pobytu w szpitalu. A tym trudniej, gdy rzecz dotyczy najmłodszych pacjentów. Potrzeba czegoś wyjątkowego, co choć na chwilę odwróci uwagę od choroby i sprawi, że szpitalna rzeczywistość stanie się bardziej kolorowa. Takim antidotum mogą być książki i przedmioty schowane wewnątrz Bajkowozu, czyli mobilnej, szpitalnej biblioteki .

W dniu dzisiejszym, przedstawiciele dwóch grup kostiumowych: Polish Garrison oraz Eagle Base odwiedzili małych pacjentów szpitala dziecięcego przy ulicy Szpitalnej. Bohaterowie Gwiezdnych Wojen przywieźli dla dzieci prezenty, czytali im bajki i chętnie pozowali do wspólnych zdjęć. Wizyta była związana z projektem “Oddział bajka, czy wędrujące, szpitalne biblioteki” realizowanym przez poznańską Fundację Serdecznik.

Bajkowozy nie są zwykłą biblioteczką, bo kryją w sobie starannie dobrane książki, które mają pomóc w procesie leczenia. Znajdują się w nich opowieści, które wyjaśniają maluchom szpitalną rzeczywistość, a także są inspiracją do walki z chorobą. Książki pokazują pasje i ciekawe życiorysy, podpowiadają jak radzić sobie z uczuciami, jak pokonać problemy, jak znaleźć rozwiązania, jak trudne rzeczy mogą stać się łatwymi i przynieść dobre rezultaty. Dzięki temu, że bajkowozy są mobilne, książki mogą dotrzeć do wielu małych pacjentów jednocześnie. Ponadto, każdy bajkowóz kryje w sobie dziesiątki tajemniczych przedmiotów, które mogą być wykorzystane we wspólnej zabawie. Są wśród nich generator tęczy, znikający atrament i stare mapy.

W ramach projektu organizowane są również warsztaty dla nauczycieli, którzy pracują w przyszpitalnych szkołach. Twórcza praca z książką jest dla nich wspaniałą okazją do nawiązania jeszcze bliższych relacji z dziećmi.

Projekt „Oddział Bajka” realizowany jest obecnie pilotażowo w dwóch poznańskich szpitalach, ale docelowo bajkowozy trafią do ponad stu placówek w całej Polsce. Cały czas zbierane są zgłoszenia od szpitali, które chcą realizować projekt u siebie. Ambasadorami akcji zostali znani autorzy bajek dla dzieci Roksana Jędrzejewska- Wróbel i Łukasz Wierzbicki, a także polski polarnik Marek Kamiński i Krystyna Adamczak, która od ponad 20 lat prowadzi księgarnię „Z Bajki” i zajmuje się promowaniem wartościowej literatury.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz