POZnań

Bezpieczniej dzięki sygnalizacji świetlnej

sygnalizacja, przejście dla pieszych  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Światła będą lepiej dostosowane do potrzeb, będzie też bezpieczniej na skrzyżowaniach. Właśnie zakończył pracę zespół, którego zadaniem była optymalizacja zasad funkcjonowania sygnalizacji świetlnych w mieście oraz usprawnienie trybu przekazywania informacji o awariach do policji i zarządcy ruchu.

Zmiany będą wprowadzane sukcesywnie do końca lipca. Mają wpłynąć na poprawę poziomu bezpieczeństwa na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, z uwzględnieniem sytuacji awaryjnych, oraz zwiększenie płynności ruchu w określonych miejscach, dniach i porach doby. W tym celu skrzyżowania podzielono na trzy grupy. W pierwszej znalazło się 50 skrzyżowań, na których światła będą funkcjonować przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Grupę drugą stanowią 233 skrzyżowania z sygnalizacją działającą tylko w godzinach dziennych. Na 17 skrzyżowaniach światła będą funkcjonować tylko w dni robocze i tylko w dzień.

Zespół dokonał też podziału skrzyżowań w zależności od ich znaczenia na:

– kluczowe, gdzie w przypadku awarii sygnalizacji zawsze będzie wprowadzane sterowanie przez policję (36 skrzyżowań),
– standardowe, dla których w przypadku awarii wprowadzenie sterowania ręcznego będzie uzależnione od decyzji policji (267 skrzyżowań).

W ramach usprawnień organizacji ruchu w mieście trwają prace nad wyłączaniem kolejnych sygnalizacji w ramach rozszerzania Strefy 30, a na trzech skrzyżowaniach w centrum sygnalizacja została w ostatnim okresie wyłączona całkowicie:

– ul. Kościuszki – ul. Fredry,
– Al. Marcinkowskiego – pl. Wolności,
– ul. Podgórna – ul. Szkolna – pl. Wiosny Ludów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz