Swarzędz

Będzie park dla aktywnych

Targ Śniadaniowy  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Miłośnicy pikników, grillowania, ćwiczeń na wolnym powietrzu, zabaw i gier na pewno będą często odwiedzać park w Zalasewie. Ma on powstać jeszcze w tym roku.

Koncepcja Activ Parku w Zalasewie pojawiła się już w 2015 roku i była aż trzykrotnie zgłaszana do Budżetu Obywatelskiego Swarzędza. Za każdym razem brakowało jej niestety odpowiedniej liczby głosów. W kolejnym głosowaniu zyskał poparcie mieszkańców i został wpisany do realizacji w Budżecie Obywatelskim na 2020 roku.

Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie tej inwestycji. Wpłynęło 6 ofert od potencjalnych wykonawców, a najkorzystniejszą złożyła firma z Poznania. Wyceniła ona koszt budowy na 1.589.000,00 złotych. Umowa na realizację inwestycji została już podpisana.

Na sporym, ogrodzonym i monitorowanym terenie znajdzie się m.in. plac zabaw, siłownia, urządzenia do street workout’u, grill, parking dla samochodów i stojaki rowerowe, przestrzeń do organizowania imprez plenerowych, plac na gry uliczne, tory do gry w bule, elementów małej architektury jak ławki, kosze na śmieci, stoliki szachowe, stoliki piknikowe i wiele innych. W parku, który powstanie na jednej z miejskich działek przy ul. Planetarnej będzie oczywiście dużo zieleni. Będą to głównie drzewa, żywopłoty i krzewy odporne na trudne warunki miejskie.

Większość prac ma być zakończona do lipca, natomiast nasadzenia zieleni potrwają dłużej.

Głównym motywem zagospodarowania przestrzeni są place – informuje Stwoarzyszenie na rzecz rozwoju Zalasewa – każdy spełniający inną rolę, połączone ścieżkami z miejscami na odpoczynek, ławkami oraz pergolami dającymi ochronę przed słońcem.

Oprócz wymienionych już wcześniej atrakcji wśród tematycznych miejsc Stowarzyszenie proponowało także miasteczko ruchu drogowego, plac piknikowy, czy wybieg dla psów.

Ma się też tutaj znaleźć miejsce relaksu, a więc umiejscowiony w centrum terenu brodzik z fontanną, trawnikiem i pergolami oraz ustawionymi ławkami i leżakami. Zgodnie z założeniami na tym terenie można odpocząć i zrelaksować się z ulubioną książką lub czasopismem. Pomagać w tym ma biblioteka społeczna, czyli niewielki kiosk, w którym mieszkańcy mogliby nieodpłatnie złożyć swoje przeczytane już książki i czasopisma.

W tym miejscu mogłyby się również odbywać cotygodniowe czytania książek dla dzieci, spotkania z pisarzami, poetami czy publicystami – dodają członkowie Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Zalasewa.

Active Park w Zalasewie - plan Foto: UM Swarzędz

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz