Gospodarka

Będzie nam łatwiej oszczędzać prąd?

Informacja o zużywanej energii  Foto: sxc

Informacja o zużywanej energii Foto: sxcWłaśnie zaczęły obowiązywać nowe przepisy, dzięki którym będziemy mogli zaoszczędzić nieco pieniędzy na energii elektrycznej. Przynajmniej teoretycznie. Wszystko dzięki dobrze znanym na przykład z nowych lodówek etykiet, które informują o zużyciu energii. Od teraz muszą być umieszczane nie tylko na sprzęcie AGD, ale na wszystkich urządzeniach korzystających z prądu.

Obowiązująca od początku lutego ustawa nie będzie dotyczyła tylko pralek, lodówek, zmywarek bądź klimatyzatorów, jak miało to miejsce do tej pory – wyjaśnia Renata Jezierska z Wydziału Kontroli Artykułów Nieżywnościowych i Usług w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej – obowiązek etykietowania obejmie wszystkie urządzenia pobierające prąd. Dzięki temu konsumenci nie będą musieli sugerować się tylko ceną, a będą mogli porównać efektywność energetyczną poszczególnych produktów.

Do nowych zasad muszą się dostosować dostawcy, a więc producenci lub ich przedstawiciele w Unii Europejskiej, oraz dystrybutorzy tych produktów, ustawa dotyczy więc wszystkich sprzedawców.

Dostawca ma obowiązek dołączenia etykiety oraz karty do samego produktu, jak również do wszystkich informacji, które są dołączane do produktu, obowiązek informowania dotyczy także reklam, zarówno telewizyjnych, prasowych, jak w mediach elektronicznychpodkreśla Renata Jezierska – dystrybutor, czyli detalista lub hurtownik będzie miał z kolei obowiązek nanieść tę etykietę bezpośrednio na produkt w sposób widoczny i czytelny, tak aby konsument mógł ją zobaczyć i się z nią zapoznać, natomiast karta musi być dołączona do materiałów, które są dostarczane konsumentowi razem z produktem.

Oznakowanie takie ma pozwolić konsumentom wybierać bardziej energooszczędne produkty. Wybierając te o najwyższej wydajności będziemy mieć pozytywny wpływ zarówno na środowisko, ale i na domowe budżety.

Według starych przepisów tych wysokich stopni efektywności energetycznej było mniej tłumaczy Renata Jezierska – w tej chwili są określone nowe stopnie efektywności energetycznej i są powiększone o efektywność od A do A+++, czyli najwyższej efektywności i jest ona oznaczona na etykiecie linią w kolorze mocno zielonym, co oznacza bardzo ekologiczny produkt.

Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących informowania o zużyciu energii będą nakładane kary.

newseria

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz