POZnań

Bangladesz w Poznaniu. Dość ofiar mody!

Dosc ofiar mody  Foto: mat. prasowe

Co ma Bangladesz do Poznania? Pamiętacie tragedię sprzed pół roku, gdzie w wyniku zawalenia się budynku azjatyckiej szwalni zginęło ponad 1100 pracowników? Organizacja Clean Clothes Polska happeningiem chce przypomnieć, że w ubraniach szytych w azjatyckich zakładach często w niewolniczych warunkach ciągle chodzą Polacy i poznaniacy!

Dosc ofiar mody Foto: mat. prasoweW najbliższy czwartek rozpoczyna się ogólnoeuropejska kampanię „Godna Płaca dla Wszystkich”, której celem jest zmuszenie marek odzieżowych do zapewnienia godnego wynagrodzenia pracownikom fabryk w Azji.Aktywiści będą demonstrowali o 18:00 przed Starym Browarem od ulicy Kościuszki.

W przemyśle odzieżowym w samej Azji zatrudnionych jest ponad 15 milionów ludzi. Większość z nich zarabia równowartość płacy minimalnej. Te wynagrodzenia zwykle nie wystarczają na godne życie. Szacunki Clean Clothes Campaign pokazują, że godna płaca wystarczająca na życie to w większości badanych krajów trzykrotność płacy minimalnej. Tymczasem, przemysł odzieżowy wciąż zwiększa swoje zyski. Z ceny, którą konsumenci płacą za sztukę odzieży tylko 1-2% trafia do pracowników a około 50% do marek odzieżowych. Dysproporcja ta pokazuje, że godne wynagradzanie pracowników nie jest niemożliwe.

„Firmy muszą podjąć kroki, by zapewnić wypłacanie godnej płacy w krajach, w których zlecają produkcję. Rządy tych krajów muszą ustanowić płace minimalne na poziomie umożliwiającym ludziom godne życie. Dopóki w całym tym sektorze wykorzystuje się niskie koszty pracy, nie da się powiedzieć, że przemysł odzieżowy przynosi korzyści zatrudnionym w nim pracownikom” – mówi Maria Huma z Clean Clothes Campaign.

Kampania „Godna Płaca dla Wszystkich” rozpoczyna się dokładnie pół roku po katastrofie budowlanej Rana Plaza, w której zginęło 1133 bangladeskich pracowników. Sześć miesięcy po największej katastrofie przemysłowej w sektorze odzieżowym miliony pracowników nadal nie mają wyboru i muszą ryzykować życiem, żeby zarobić na utrzymanie.

W Bangladeszu, gdzie w przemyśle odzieżowym pracuje około 4 miliony ludzi, aktualna płaca minimalna wynosi zalewie 28,60 euro miesięcznie. To 11% kwoty, wynoszącej 259,80 euro którą wylicza jako godną płacę dla tego kraju.

Dla wielu pracowników brak godnej płacy oznacza, że muszą pracować w nadgodzinach, żeby dodatkowo zarobić, i nie mogą pozwolić sobie na dni wolne z powodu niebezpiecznych warunków pracy lub choroby.

W Bangladeszu szyte jest 20% ubrań największej polskiej firmy odzieżowej LPP (właściciela Reserved, Mohito, Cropp, House). Ubrania marki Cropp produkowane były również w Rana Plaza. LPP wciąż odmawia jednak dyskusji o odszkodowaniach dla ofiar katastrofy i nie przystąpiła do Porozumienia na rzecz ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu.

24 października w największych polskich miastach przed sklepami marek Cropp, Reserved, House, Mohito odbędzie się protestacyjny happening. Na demonstracje w Poznaniu organizatorzy zapraszają o 18:00 przed Stary Browar od strony ulicy Ratajczaka.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz