K U L T U R A

Animator: start!

Animator  Foto: MACIEJ ZAKRZEWSKI  / mat. prasowe
[Anna Borzeskowska] Od wtorku, 25 czerwca, w Poznaniu trwa święto kinomaniaków zainteresowanych filmem animowanym czyli Festiwal Animator. Już po raz 17. sale kina Muza i Multikina w Starym Browarze wypełnią się tymi, dla których animacja nie kończy się na Bolku i Lolku czy innych bajkach przeznaczonych dla dzieci.

Na rozpoczęcie festiwalu uraczono nas filmem Rock Bottom – uraczono wizualnie i dźwiękowo, bo obraz poświęcony jest płycie Roberta Wyatta pod tym samym tytułem, w związku z czym pełen jest muzyki. Do obejrzenia filmu zaprosili obecni w kinie twórcy – reżyserka Maria Trenor oraz Alba Sotorra i Robert Jaszczurowski, dwoje spośród sporego grona producentów.

Miała to być opowieść o Romeo i Julii na kwasie, co usłyszeliśmy przed seansem i rzeczywiście w jakimś sensie była. Film poza warstwą realistyczną przynosi sporo wizualizacji rozmaitych stanów świadomości, jako że bohaterowie nie stronią od narkotyków. Jest zatem ten film pełen hippisowskiego klimatu (wszak jesteśmy w latach siedemdziesiątych) i surrealistycznych wizji. A równocześnie opowieścią o związku pary twórczych osób i uzależnieniu, które niszczy relacje. Ale nie jest ostatecznie tak posępny, jak mogłoby się wydawać. Nie zdradzając wiele – jest nawet happy end.

Drugi pokaz, w którym miałam we wtorek przyjemność uczestniczyć, miał zgoła inny klimat. Z wręcz dziecięcą radością obejrzałam film The Concierge japońskiego reżysera Yoshimi Itazu. To bajkowa opowieść o młodziutkiej Akino rozpoczynającej pracę w domu handlowym Hokkyoku. Zakupy mogą tu robić wyłącznie zwierzęta (i to często takie, które już wyginęły – nie pytajcie, jak to możliwe). Animacja jest adaptacją mangi The Concierge at Hokkyoku Department Store Tsuchiki Nishimury.

Film jest przepełniony humorem i obrazami specyficznej japońskiej grzeczności, która w kontekście charakteru pracy Akino jest jeszcze wyolbrzymiona, wszak słowo „nie” nie istnieje w jej zawodzie, czego dowiadujemy się już na samym początku seansu. Dzięki temu możemy z uśmiechem obserwować zmagania bohaterki z realizowaniem życzeń klientów. Kto się nie zaśmieje na tym filmie, ten ponurak!

Zostało jeszcze pięć festiwalowych dni. Festiwal Animator to jak zawsze pokazy w cyklach (Panorama, Retrospektywa, Sztuczna Intuicja), konkursy dla twórców animacji, których dzieła rywalizują o miano m.in. najlepszego międzynarodowego filmu krótkometrażowego, pełnometrażowego czy animowanego serialu i wiele innych wydarzeń. Wygląda na to, że dużo dobrych seansów przed nami!

  1. Festiwal Animator 25-30.06.2024 – Rock Bottom, reż. Maria Trenor, Hiszpania, Polska 2024 CYKL PANORAMA
    The Concierge, reż. Yoshimi Itazu, Japonia 2023 MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW PEŁNOMETRAŻOWYCH
Użyte w artykule zdjęcia: MACIEJ ZAKRZEWSKI / mat. prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz