Aglomeracja

Ambasador Ray Wilson

panorama ray wilson  Foto: Sollus Media

Wokalista Ray Wilson został właśnie 11 Ambasadorem Poznania Miasta-Gospodarza EURO 2012. Artysta związany jest z naszym miastem od ponad 3 lat. Choć koncertuje na całym świecie, na stałe mieszka właśnie w Poznaniu.

panorama ray wilson Foto: Sollus Media

Ray Wilson zaangażował się również w życie społeczne miasta. Jest założycielem i fundatorem Fundacji  im. Raya Wilsona, której głównym celem jest inicjowanie i wspieranie działań na rzecz wyrównywania szans przedstawicieli różnych warstw społecznych w rozwoju osobistym, dostępie do dóbr kulturalnych i rynku pracy oraz w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym Miasta Poznania.

Obecnie Fundacja im. Raya Wilsona realizuje 2 projekty przy udziale Miasta Poznania. Pierwsza to Przestrzeń Alternatywy, która stanowi propozycję podjęcia działań na rzecz przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, w tym wykluczeniu społecznemu. Projekt skierowany jest do grupy młodzieży z dzielnicy Rataje. Kolejna, nazwana Sztuką Budowania Mostów, jest działaniem innowacyjnym, łączącym różne obszary sztuki i psychoedukacji. Działania skierowane są do osób dorosłych z obszaru grup doświadczających marginalizacji bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym, a celem jest aktywizacja zawodowa, społeczna i kulturalna uczestników programu, poprzez organizację warsztatów psychoedukacji z wykorzystaniem technik dramy, tańca, relaksacji, emisji głosu, rękodzieła oraz szkoleń podnoszących umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, asertywności i motywacji.

Ray Wilson stworzył z zespołem Stiltskin utwór Inside, który w 1994 roku podbił listy przebojów na całym świecie. Dwa lata później, w 1996 roku  zastąpił w grupie Genesis dotychczasowego wokalistę Phila Collinsa. Jako frontman tej legendarnej grupy, stworzył jeden z najlepszych artystycznie, jak podkreślają fani i dziennikarze muzyczni albumów zespołu, będący na czwartym miejscu w historii sprzedaży grupy – „Calling  All Stations“. Po rozstaniu z Genesis Ray kontynuował karierę solową wydając 5 albumów studyjnych oraz 3 koncertowe.  Szkocki wokalista współpracował  także między innymi z zespołem Scorpions i DJ Arminem Van Buurenem.

W 2011 roku ukazało się ostatnie wydawnictwo artysty – box Genesis Vs Stiltskin zawierający digipack „Live  in Poznań – Genesis Classic – Ray Wilson & the Berlin Symphony Ensemble” oraz najnowszy autorski materiał –  album zespołu Ray Wilson & Stiltskin – „Unfulfillment”.

UEFA Trophy Tour w Poznaniu - 28.04.2012 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • a ktoś kolesia na swiecie kojarzy poza kilkoma zagorzaylmi fanami genesis? Przeciez nawet w Poznaniu mało kto wie, co to za koleś!

  • Niestety zgadzam się z genesis – facet jest fajny – ale znany… tylko w Trójce!