POZnań

Akcja znicz – jak dojechać na cmentarze

Cmentarz Junikowski  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Cmentarz Junikowski Foto: lepszyPOZNAN.pl / agRuch wokół cmentarzy już od kilku dni jest większy. Rozpoczęły się przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych. Wokół nekropolii zmieni się organizacja ruchu, inaczej jeździć będą także bimby i autobusy.

Najpewniejszym transportem będzie komunikacja miejska, która w tych dniach będzie uprzywilejowana. Jeśli chcemy jednak pojechać na cmentarz własnym samochodem trzeba się liczyć z tym, że będziemy jechać w korkach. Tak oczywiście nie musi być, bo w tym roku mamy aż 4 dni, by odwiedzać groby bliskich.

Przyjrzyjmy się jakie zmiany obowiązywać będą wokół największych cmentarzy w Poznaniu.

Cmentarz Junikowski

Jeden kierunek ruchu obowiązywać będzie na ulicach Cmentarnej i Owczej. Samochody będą mogły jechać tylko od ul. Grunwaldzkiej do ul. Złotowskiej. Zmiany te będą obowiązywać od soboty (29.10) do poniedziałku  31 października.

Ulica Grunwaldzka natomiast między ul. Jawornicką a ul. Cmentarną może zostać również wprowadzony ruch jednokierunkowy. O tym jednak będą decydowali policjanci z drogówki, którzy będą na miejscu obserwować ruch.

Jeszcze inaczej zorganizowany będzie ruch we wtorek 1 listopada, który zostanie zmieniony już od godziny 5:00.

Tylko jeden kierunek ruchu obowiązywać będzie na ulicach Grunwaldzkiej od Jawornickiej do Cmentarnej, na Cmentarnej i Owczej od ul. Grunwaldzkiej do Złotowskiej,  oraz na Złotowskiej od Owczej do Bukowskiej. Na całej tej trasie ruchem na skrzyżowaniach kierować będą policjanci.

Cmentarz Miłostowo

Tradycyjnie już na ulicy Warszawskiej przy cmentarzu zorganizowane zostaną miejsca postojowe. Wiąże się to ze zwężeniem tej ulicy i ograniczeniu dozwolonej prędkości do 30 km/h dla samochodów jadących w obu kierunkach.

Ulicą Gnieźnieńską samochody będą mogły jechać tylko od strony ul. Głównej w kierunku ul. Bałtyckiej. Na jednym pasie ruchu, podobnie jak na Warszawskiej będzie można zaparkować samochód, a na skrzyżowaniu z ulicą Krańcową nie będzie działać sygnalizacja świetlna.

Przez cały weekend ulicami Warszawską i Gnieźnieńską nie będą mogły jeździć samochody ciężarowe.

Cmentarz Górczyński

Jadąc na ten cmentarz samochodem będziemy mogli go zaparkować na wyznaczonych miejscach na pasie ruchu i w pasie rozdziału ul. Arciszewskiego między ulicami Palacza a Ściegiennego, oraz na ul. Ściegiennego.

Wszystkie samochody ciężarowe będą musiały korzystać z objazdu, który poprowadzi je ulicami Hetmańską i Głogowską.

Cmentarz przy ulicy Lutyckiej

Ulica Lechicka będzie przez cały weekend zamknięta dla ciężarówek, które będą musiały jechać ulicami  Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa do ronda Obornickiego. Na ulicy Lutyckiej między ulicami Podolańską i Dojazd zostanie również wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Cmentarz przy ulicy św. Antoniego

Ulica św. Antoniego od ul. Książęcej i na ul. Minikowo do ronda Minikowo będzie we wtorek (1.11) jednokierunkowa.

Cmentarz w Morasku

W Dniu Wszystkich Świętych nie będzie można zaparkować samochodów w rejonie cmentarza. Zakaz obowiązywać będzie od godziny 5:00.

Cmentarz na Nowinie

Już od soboty trzeba będzie zwracać uwagę na znaki, ponieważ zmienią się zasady dotyczące parkowania.

Cmentarz przy ulicy Wiśniowej

Jeden kierunek ruchu obowiązywać będzie 1 listopada na ulicy Bluszczowej między ul. 28 Czerwca 1956 roku a ul. Wiśniową, oraz na ul. Wiśniowej do ul. Wspólnej.

Cmentarz przy ulicy Łowmiańskiego

Na ulicy Łowmiańskiego od ul. Gieburowskiego do ul. Kostrzewskiego jechać będziemy we wtorek tylko w jednym kierunku.

Cmentarz przy ulicy Jasna Rola

Samochody będą mogły jechać 1 listopada ulicą Jasna Rola tylko od ul. Naramowickiej do ul. Umultowskiej.

Tramwaj Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterKOMUNIKACJA MIEJSKA

Sobota – 29.10 – obowiązuje sobotni rozkład jazdy

BIMBY

Wszystkie kursy linii nr 6 i 7 wydłużone zostaną do pętli Junikowo, a wszystkie kursy linii nr 7 i 11 kończyć się będą na pętli Miłostowo.

Tramwaje na dodatkowej linii nr 22 kursować będą z os. Sobieskiego przez plac Wielkopolski do pętli Miłostowo. Bimby na dodatkowej linii nr 24 pojadą z os. Sobieskiego przez rondo Kaponiera, Towarową, Głogowską, Hetmańską, Reymonta, Grunwaldzką do pętli Junikowo.

AUTOBUSY

Niektóre autobusy jeździć będą częściej od około 8:00 do około 17:00. Będzie tak na liniach nr 63, 64, 82, 91, 93, na linii nr T1 będą jeździły co około 5 minut. a na liniach nr 57 i 77 co około 15 minut.

Autobusy linii 73 jadące z Janikowa będą jechały objazdem przez ulicę Bałtycką i Gdyńską do Głównej. Dodatkowa linia nr 173 kursować będzie co około 10 minut w jednym kierunku z Ronda Śródka przez Hlonda, Główną, Gnieźnieńską, Bałtycką, Gdyńską, Główną, Hlonda do Ronda Śródka.

Niedziela – 30.10 – obowiązuje świąteczny rozkład jazdy

BIMBY – zmiany takie jak w sobotę

AUTOBUSY – zmiany takie jak w sobotę

Poniedziałek – 31.10 – obowiązuje zwykły rozkład jazdy

BIMBY

Wszystkie kursy linii nr 67 wydłużone zostaną do pętli Junikowo, a wszystkie kursy linii nr 7 11 kończyć się będą na pętli Miłostowo.

AUTOBUSY

Tego dnia autobusy na linii nr 98 kursować będą według sobotniego rozkładu jazdy i nie będą podjeżdżały pod Kampus UAM Morasko.

Na dodatkowej linii nr 173 autobusy jechać będą z Ronda Śródka przez Hlonda, Główną, Gnieźnieńską, Bałtycką, Gdyńską, Główną, Hlonda do Ronda Śródka.

Wtorek – 1.11– obowiązuje świąteczny rozkład jazdy

BIMBY

Wszystkie kursy linii nr 67 wydłużone zostaną do pętli Junikowo, a wszystkie kursy linii nr 7 11 kończyć się będą na pętli Miłostowo. Uruchomiona zostanie dodatkowa linia nr 22 kursująca z os. Sobieskiego przez plac Wielkopolski do pętli Miłostowo, oraz dodatkowa linia nr 24 z os. Sobieskiego przez rondo Kaponiera, Towarową, Głogowską, Hetmańską, Reymonta, Grunwaldzką do pętli Junikowo.

AUTOBUSY

52 i A – autobusy dojeżdżać będą tylko na os. Rusa przy Szpitalu

80 – wszystkie kursy skrócone będą do pętli Rudnicze

98 – autobusy nie będą wjeżdżały pod Kampus UAM Morasko

611 – wszystkie kursy skrócone do pętli Luboń Żabikowo.

73 – autobusy na tej linii jadąc z Janikowa kierowane będą objazdem przez ulicę Bałtycką i Gdyńską do Głównej

173 – autobusy na dodatkowej linii jadące z Ronda Śródka przez Hlonda, Główną, Gnieźnieńską, Bałtycką, Gdyńską, Główną, Hlonda do Ronda Śródka jeździć będą co 15 minut

77 – jadące z Ronda Kaponiera autobusy kierowane będą prosto ulicą Bukowską do ronda w Wysogotowie, skąd Skórzewską i Malwową dojadą do os. Kwiatowego

94 – od ulicy Książęcej do ronda Minikowo autobusy na tej linii pojadą trasą autobusów 89. Wyjadą z Dworca Starołęka i pojadą ulicami Św. Antoniego, Minikowo, rondo Minikowo, Sandomierską, Garaszewo, Sandomierską, przez rondo Minikowo, Ożarowską, Czernichowską i Starołęcką na Dworzec Starołęka.

Cmentarz Junikowski Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz