POZnań

Akcja „zdrowy kręgosłup” dla podopiecznych poznańskiej fundacji „Uskrzydleni”

Swietlica Nibylandia3  Foto: materiały prasowe

Na dobry początek roku szkolnego, mali podopieczni poznańskiej fundacji „Uskrzydleni” korzystający ze świetlicy socjoterapeutycznej „Nibylandia” otrzymali plecaki i tornistry w ramach propagowania działań związanych z profilaktyką schorzeń kręgosłupa małych uczniów od firmę Hama Polska, której zakład produkcyjny znajduje się w podpoznańskim Robakowie.

Pomimo, że podejmowane są różnorodne działania o charakterze legislacyjnym, organizacyjnym oraz edukacyjnym w celu zapobiegania zjawisku zbyt ciężkich plecaków, problem powraca jak bumerang. Obciążeni podręcznikami, zeszytami, słownikami i książkami, strojem na WF lub basen, których często wciąż nie mogą pozostawiać na terenie szkoły, uczniowie każdego dnia dźwigają ciężar dochodzący nawet do 1/3 ich własnej wagi. Dodatkowo dzieci nie dbają o prawidłowe rozłożenie tego ciężaru na swoich plecach i noszą tornistry czy plecaki niedbale, nierzadko na jednym ramieniu, co wprost wynika z braku wiedzy. W konsekwencji coraz więcej pociech skarży się na ból w okolicy szyi, barków i odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a zaniepokojeni rodzice szukają pomocy u specjalistów. W przypadku uczniów klas 1-3 mamy do czynienia z bardzo delikatnym i łatwo ulegającym zmianom kręgosłupem, dlatego zbyt ciężki tornister może prowadzić do nieodwracalnych zmian podczas rozwoju dziecka. Problemem u trochę starszych pociech jest z kolei konieczność dźwigania plecaka po schodach, ponieważ lekcje uczniów klas 4-8 odbywają się w salach przedmiotowych, które zwykle rozmieszczone są na różnych piętrach budynku – znacząco obciążą to zarówno barki, jak i plecy pociechy.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z konsekwencji wynikających z noszenia źle dobranego lub nieprawidłowo dociążonego szkolnym ekwipunkiem plecaka, dlatego już od kilku lat propagujemy działania związane z profilaktyką zdrowotną kręgosłupa u dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz staramy się utrwalić prawidłowe wzorce zdrowego stylu życia. W związku z tym w tym roku postanowiliśmy obdarować tornistrami i plecakami podopiecznych poznańskiej świetlicy socjoterapeutycznej „Nibylandia”, by fundacja nie tylko mogła wspierać rozwój intelektualny dzieci, ale także miała wpływ na ich zdrową postawę na co dzień – mówi Maciej Kramer, Kierownik działu marketingu w firmie Hama Polska

„Nibylandia” to świetlica socjoterapeutyczna, która działa pod patronatem fundacji „Uskrzydleni” na poznańskim Świerczewie. Placówka powstała z myślą o dzieciach z rodzin potrzebujących wsparcia – pedagogicznego i psychologicznego oraz związanego z odkrywaniem własnego potencjału i działania z pasją. Zarówno podopieczni, jak i wychowawcy z „Nibylandii” są wdzięczni za otrzymaną pomoc.

Jestem szczęśliwa, że dzieci z naszej świetlicy będą mogły chodzić do szkoły z pięknymi i przede wszystkim bezpiecznymi dla ich zdrowia tornistrami i plecakami. Uśmiech naszych podopiecznych, który zagościł na ich twarzach w momencie rozpakowywania kartonu wypełnionego po brzegi, był nie do przecenienia. Cieszę się, że mogliśmy być częścią tej akcji i przy okazji edukować rodziców w zakresie zapobiegania wadom postawy u dzieci – mówi Bernarda Grzywacz-Nowicka, Prezes Fundacji „Uskrzydleni”

Nie mamy wpływu na wiele kwestii związanych z tym, jak wygląda program nauczania dzieci, jednak w trosce o ich zdrowie możemy kształtować w nich dobre nawyki związane np. z przyjmowaniem odpowiedniej postawy podczas siedzenia, zwracać uwagę na to, co uczniowie zabierają ze sobą do szkoły, a także w jaki sposób noszą swoje codzienne szkolne ciężary tak, by nie narażać swojego zdrowia na szwank.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz