Akademicki futsal. Poznaniacy walczą dalej

Akademickie Mistrzostwa Europy w Futsalu  Foto: materiały prasowe

Akademickie Mistrzostwa Europy w futsalu zbliżają się nieubłaganie do końca. W turnieju kobiet zawodniczki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przegrały spotkanie z Niemkami z Munster University 2:4 (1:2). W zmaganiach panów nasi reprezentanci wygrali swoje mecze i walczą dalej o miejsca 9-12. Jako pierwsi w półfinale mężczyzn zameldowali się Francuzi z Paris-Sorbonne University.

Niestety zawodniczkom z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza nie uda się wywalczyć medali podczas tegorocznych Akademickich Mistrzostw Europy w futsalu. Zadecydowało o tym spotkanie z drużyną z Munster University, przegrane przez podopieczne Wojciecha Weissa 4:2.

Futsalistki UAM-u Poznań przegrywają z Munster, futsaliści UAM-u i UEP-u wygrywają swoje pojedynki o miejsca 9-16

Polki objęły prowadzenie już w 7. minucie spotkania. Niemki wyrównały minutę później. Mecz był bardzo nerwowy. Na kilka minut przed końcem pierwszej połowy oba zespoły miały po pięć fauli. W 25. minucie Niemki sfaulowały i sędzia podyktował rzut karny dla naszej drużyny. Niestety nie wykorzystała go Karolina Grześkowiak. Parę minut później sfaulowały Polki. Sztuka, która nie powiodła się naszym zawodniczkom, udała się Niemkom. Było 2:1 dla naszych rywali. 10 sekund przed końcem pierwszej połowy Polki miały sytuację w polu karnym. Nasza zawodniczka została sfaulowana, ale Polki znowu nie umiały wykorzystać rzutu karnego. Po dwudziestu minutach było 2:1 dla Niemek.

Druga połowa rozpoczęła się fatalnie dla Polek. Już dwie minuty po przerwie na 3:1 dla Munster podwyższyła Joan Beckers. W 31. minucie bramkę dla zawodniczek UAM-u na 3:2 zdobyła Adrianna Sikora. Wszystko jeszcze było przed zawodniczkami UAM do wygrania… Niestety w 32. minucie Polki miały już na koncie pięć fauli i każdy następny oznaczał rzut karny. W 37. minucie Niemki wywalczy dla siebie rzut karny. Na bramkę na 4:2 zamieniła go Lena Gosewinkel. I takim wynikiem spotkanie się zakończyło.

Po spotkaniu trener UAM-u Wojciech Weiss przyznał, że głównym powodem porażki były niewykorzystane rzuty karne: – Mieliśmy mecz pod kontrolą. Potem popełniliśmy głupie faule i z tego były rzuty karne. Nie strzeliliśmy dwóch, a one strzeliły. I tak meczu niestety nie da się wygrać.

Poznaniankom pozostał jeszcze jeden mecz w turnieju. Zmierzą się w nim z Catholic University of Leuven (BEL) (UAM, 16).
Natomiast w zmaganiach panów o miejsca 9-16 nasi reprezentanci pokonali swoich rywali. Odpowiednio futsaliści z Uniwersytetu Adama Mickiewicza wygrali z Norway School of Economics (NOR) 7:4, a zawodnicy Uniwersytetu Ekonomicznego z University of Lyon (FRA) 4:3.

Po spotkaniu trener UEP Bogdan Sękowski nie był jednak zadowolony z jego przebiegu: – Spotkanie moim zdaniem było za spokojne. Mieliśmy mnóstwo okazji z których do przerwy nie strzeliliśmy do żadnego gola. Wszystko, co padło to z karnych. Z gry zdobyliśmy tylko jedną bramkę po przerwie. To nam dało zwycięstwo. Generalnie mamy sytuacje strzeleckie, których nie wykorzystujemy.

Mecz AME w Futsalu

Jako pierwsi do półfinałów w zmaganiach mężczyzn zameldowali się zawodnicy z University of Paris Pantheon-Sorbonne, którzy wygrali z University of Evry 5:0, prowadząc do przerwy 2:0. Po meczu bramkarz drużyny z Paryża Mostafa Yassine Mohammed powiedział: – Chociaż na papierze jesteśmy mocniejszą drużyną, to był wielki mecz. Pojedynek nie był dla nas łatwy. Jednak to my lepiej wykorzystaliśmy sytuacje podbramkowe.

Do ciekawego pojedynku doszło między Istanbul University (TUR), a University of Minho (POR). Turcy po bardzo zaciętym meczu wygrali 5:4, eliminując tym samym z mistrzostw jednego z faworytów do końcowego sukcesu. W pozostałych pojedynkach ćwierćfinałowych Siberian Federal Univerisity (Rosja) zwyciężył z University of Split z Chorwacji 8:3, a Vern Univerisity of Applied Sciences (Chorwacja) pokonał University of Coimbra (Portugalia) 5:1.

W parach półfinałowych zmierzą się ze sobą faworyci, czyli University of Paris Pantheon-Sorbonne (Francja) z Vern Univerisity of Applied Sciences (Chorwacja) (UAM, 18:00), a także Siberian Federal Univerisity (Rosja) z Istanbul Univerisity (Turcja) (PP, 18:00).
Dziś w Akademickich Mistrzostwach Europy w futsalu w Poznaniu zakończą się zmagania w turnieju kobiet. Ceremonia medalowa udekorowania najlepszych drużyn rozpocznie się o godzinie 20.