POZnań

8 razy na Księżyc i z powrotem

Hulajnogi Lime  Foto: materiały prasowe

Po roku działalności w Polsce Lime zmierzył dystans przebyty przez użytkowników i okazało się, że wyniósł on siedemnastokrotnie więcej niż odległość dzieląca Ziemię i Księżyc, a łączny czas wypożyczenia hulajnóg to około 90 lat. Firma podsumowuje okres od kiedy hulajnogi elektryczne pojawiły się na ulicach Poznania, Warszawy oraz Wrocławia. 

Rozpoczynając działalność jesienią ubiegłego roku, Lime był pierwszym operatorem oferującym polskim użytkownikom możliwość poruszania się na hulajnogach elektrycznych w przestrzeni miejskiej. W ciągu pierwszego roku działalności łączny czas wypożyczenia hulajnóg wyniósł ponad 32 tysiące dni, czyli niemal 90 lat, a dystans pokonany przez użytkowników umożliwiłby im okrążenie Polski 1895 razy.

Dane pokazują, że są one wypożyczane przede wszystkim przez mieszkańców Poznania, którzy stanowią 89 procent wszystkich użytkowników. Jednocześnie są też dużą atrakcją dla turystów, pozwalając na niezwykle wygodne zwiedzanie. Aż 11 procent użytkowników w Poznaniu to osoby odwiedzające miasto. Hulajnogi w Poznaniu, podobnie jak w pozostałych miastach w Polsce, najczęściej wypożyczane są w soboty i służą przede wszystkim do dotarcia do centrum miasta, jego zabytkowych części, a także do centrów handlowych. Stary Browar, Plac Wiosny Ludów, Stary Rynek, a także Poznań Główny i Ratusz są najpopularniejszymi punktami dojazdowymi wśród poznańskich użytkowników.

Średni wiek użytkownika w Polsce wynosi 31 lat, najstarszy reprezentant tej grupy ma 78 lat.

Najważniejszymi powodami korzystania z usług operatora są przyjemność oraz komfort użytkowania, wskazywane odpowiednio przez 34 i 12 procent użytkowników w Poznaniu, a także możliwość szybkiego dotarcia do miejsca docelowego (wg. 38 procent użytkowników). Jak pokazują dane firmy, większość użytkowników kończy przejazdy w pobliżu domu (ok. 30 procent) oraz miejsca pracy (ok. 15 procent). Hulajnogi są też częstym sposobem dojazdu do przystanków komunikacji miejskiej, uzupełniając w ten sposób już istniejący system transportu w miastach. W wielu przypadkach hulajnoga służy do pokonania „ostatniego kilometra” w podróży przez miasto lub do szybkiego przemieszczenia się na niewielką odległość z ominięciem korków, na przykład z przystanku tramwajowego do domu. Ma to odzwierciedlenie również w danych firmy, wskazujący, że przeciętny czas wypożyczenia hulajnóg w Poznaniu to 7 minut. Jednak i tu zdarzają się wyjątki, o czym świadczy najdłuższy przejazd wykonany przez użytkownika w Polsce o długości 25 km. Statystyki pokazują też, że łączny czas wypożyczenia hulajnóg przez poznaniaków wyniósł ok. 12 lat, a przebyty dystans umożliwiłby okrążenie miasta ok. 9 tys. razy.

Hulajnogi elektryczne stanowią ekologiczny i przyjazny sposób na poruszanie się po mieście, który wpływa na ograniczenie liczby aut na ulicach. Firma przebadała kwestię ograniczenia emisji dwutlenku węgla pochodzącego z transportu w polskich miastach, z których wynika, że użytkownicy Lime zapobiegli emisji blisko 76 ton dwutlenku węgla w polsce. Przejazdy przy wykorzystaniu aplikacji Lime pozwoliły w tym okresie na zaoszczędzenie około 438 tys. litrów paliwa.

Jak wskazują statystyki globalne, prawie połowa użytkowników korzysta z Lime, aby uzyskać dostęp do transportu publicznego, podczas gdy jedna czwarta z nich deklaruje, że przejazdy hulajnogami zastępują im podróż samochodem. Jeśli weźmiemy pod uwagę również przejazdy wynajmowanymi autami (z carsharingu) i taksówkami, hulajnogi umożliwiają zastąpienie 40 procent przejazdów samochodami. Tym samym te usługi wpisują się w kierunek, w którym rozwijają się dzisiejsze miasta, dążące do zapewnienia systemu komunikacji przyjaznego zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców przestrzeni miejskiej.

Po roku obecności w Polsce widzimy, że sektor mikromobliności rozwija się niezwykle szybko i jest przyszłością współczesnych miast. Kluczowe dla nas w tym kontekście są partnerskie relacje z przedstawicielami miast, bo widzimy, że mamy wspólne cele: ograniczenie korków, poprawę jakości powietrza i zwiększenie mobilności mieszkańców. Nasze najnowsze dane wyraźnie wskazują, że hulajnogi Lime odpowiadają na wyzwania stojące przed miastami, które coraz aktywniej przekonują mieszkańców do rezygnacji z samochodu. – komentuje Jakub Olek, Regional Government Relations Director, EMEA w Lime.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz