Aglomeracja POZnań

70 testów na koronawirusa na godzinę!

Testy koronawirus, laboratorium - Innowacyjne Centrum Medyczne PAN  Foto: PHOTOHOLIC STUDIO/ANNA ZIELINSKA - materiały prasowe SpółdzielniaPR

W grudniu aż 32% wszystkich testów na koronawirusa w Pozananiu ze skierowań NFZ wykonanych zostało w Instytucie Genetyki Człowieka PAN – tak wynika z danych NFZ. Średnio dziennie punkt drive-thru przy pobiera ponad 450 próbek.

W ostatnich dniach Laboratorium przy Instytucie Genetyki PAN przy ul. Strzeszyńskiej wykonuje średnio 450 testów i aż 30% to pacjenci z pozytywnym wynikiem.

Dzięki własnemu punktowi pobrań drive-thru IGC PAN przeprowadza te badania najszybciej ze wszystkich dostępnych punktów w mieście, przyjmując średnio rekordowo 70 pacjentów na godzinę. Punkt drive-thru gwarantuje także pełne bezpieczeństwo diagnozowanych osób zarówno przyjeżdzających samochodem, jak i tych przybyłych na badania pieszo.

Organizacja punktu pozwala na uniknięcie kontaktu z innymi potencjalnie zakażonymi osobami w kolejce, co ma niebagatelne znaczenie przy tak intensywnej emisji wirusa. Instytut Genetyki Człowieka PAN otworzył Laboratorium COVID-19 w kwietniu 2020 r. W czerwcu 2021 r. Laboratorium stało się częścią Innowacyjnego Centrum Medycznego z pracownią sekwencjonowania genomowego. Do tej pory Laboratorium przebadało ponad 80 tys. pacjentów w kierunku COVID-19.

W grudniu liczba dziennych zachorowań plasuje się na poziomie ponad 22 tysięcy. Wysoki poziom zachorowalności czwartej fali jak prognozują eksperci IGC może utrzymywać się nawet przez kolejne dwa – trzy miesiące, co jest niebezpieczne dla wydolności całego systemu opieki zdrowotnej.

Musimy mieć świadomość, że obecnie dominujący wariant Delta jest bardziej zakaźny i niebezpieczny także dla dzieci, a jedynym sposobem na walkę z wirusem jest szczepienie. Unikanie przyjęcia powszechnie już dostępnych szczepionek jest skrajnie nieodpowiedzialne. Jedynym racjonalnym krokiem w obecnej sytuacji jest jak najszybsze wprowadzenie paszportów covidowych. Ponownie apelujemy z całą siłą o przyjęcie wszystkich należnych dawek szczepionki. Jedynie to może nas wszystkich uratować od konsekwencji dalszego narastania epidemii – mówił w specjalnym oświadczeniu pod koniec listopada prof. Michał Witt dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Użyte w artykule zdjęcia: PHOTOHOLIC STUDIO/ANNA ZIELINSKA - materiały prasowe SpółdzielniaPR

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz