Aglomeracja

50 nowych mieszkań ZKZL na Darzyborze

Darzyborska - osiedle ZKZL (4)  Foto: materiały prasowe ZKZL

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył inwestycję przy ulicy Darzyborskiej. Powstało tam 50 nowych mieszkań, a pierwsi lokatorzy już otrzymali do nich klucze.

Idea powstania osiedla na Darzyborze ma już ponad 10 lat. To właśnie tutaj zapewnienie dachu nad głową mniej zamożnym członkom lokalnej społeczności miało iść w parze z ideą systemowego wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W 2008 roku Fundacja „Barka” rozpoczęła tutaj prace a Miasto Poznań przejęło inwestycję i wybudowało 32 mieszkania socjalne.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przy inwestycji kontynuował wcześniejszą ideę i współpracę z Fundacją ”Barka”. Stworzono w przestrzeni osiedla świetlice środowiskowe, których brakowało, a nowe osiedle wzbogacono o lokatorów komunalnych co pozwoliło uciec od stygmatyzacji związanej z adresem zamieszkania.

Warto też przypomnieć, że w postępowaniu przetargowym które wyłoniło wykonawcę robót przy ul. Darzyborskiej. Zastosowano w nim klauzule społeczne, które nałożyły na firmę budowlaną obowiązek zatrudniania wszystkich pracowników na podstawie umowy o pracę. Wykonawca był także zobowiązany do zatrudnienia części pracowników spośród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym uczestników programu miejskiego Feniks realizowanego przez MOPR. To jeden z pierwszych przykładów w Polsce, gdzie wykorzystano w daleko idący sposób pieniądz z zamówień publicznych do realizacji celów polityki społecznej.

Teraz przy ulicy Darzyborskiej oddawanych jest nowych 50 mieszkań dla poznaniaków. W pierwszym etapie powstało sześć parterowych budynków. Powierzchnia mieszkań jedno i dwupokojowych, które znalazły się w tym projekcie waha się pomiędzy 27 a 49 metrów kwadratowych. W standardzie znalazła się w pełni przygotowana łazienka z kabiną prysznicową oraz umywalką. W kuchni lokatorzy otrzymali kuchenkę oraz zlewozmywak. W częściach wspólnych znajdują się oświetlenie, chodniki czy place zabaw, które dopełniają całość inwestycji. Zadbano też o mini ogródki dla lokatorów.

Aktualnie trwa proces przekazywania mieszkań nowym lokatorom. Ponad 50% z nich otrzymało już klucze. Przekazanie mieszkań odbywa się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, a pierwsze rodziny zaczynają urządzać swoje nowe miejsce zamieszkania.

Kolejne inwestycje Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych cały czas trwają. W pierwszym kwartale 2021 roku ma zostać oddany blok przy ul. Hulewiczów. Prace inwestycyjne rozpoczęły się także przy ul. Opolskiej gdzie ma powstać pierwszy etap nowego osiedla.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe ZKZL

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz