Stare Miasto

3,2,1 Start! Nowe boiska w centrum Poznania

Ogród Jordanowski - ul. Solna boiska  Foto: Tomasz Dworek - RO Stare Miasto

3,2,1 START! Od dziś można korzystać z części sportowej rewitalizowanego Ogrodu Jordanowskiego przy ulicy Solnej. Na zakończenie prac czekali nie tylko mieszkańcy fyrtla, ale także uczniowie pobliskich szkół. Projekt rewitalizacji zainicjowała Rada Osiedla Stare Miasto razem z dyrekcją Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2.

Ostateczny kształt konsultowany był z różnymi grupami użytkowników, także z młodzieżą i dziećmi. Zrewitalizowana obecnie część została zrealizowana ze środków Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz grantów przyznawanych przez Radę Osiedla Stare Miasto – informuje radny Tomasz Dworek

Tu WOLNO – to hasło zmian tej przestrzeni na mocno zurbanizowanym Starym Mieście, to zachęta do uprawiania sportu i rodzinnej rekreacji. Ostatecznym celem w koncepcji architekta Hugona Kowalskiego jest połączenie tych elementów.

Ta nowoczesna i spójna przestrzeń mobilizuje do gier i zabaw. Można wykorzystać boiska do siatkówki, koszykówki, gry w piłkę nożną i ręczną, a zainstalowane urządzenia dają możliwość ćwiczeń aerobowych– informują Zbigniew Burkietowicz i Anna Mrówczyńska – dyrektorzy Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2, który administruje Ogrodem Jordanowskim.

Powierzchnie pokryte zostały przemyślanymi rysunkami, które dają motywację, ale i np. mierzą skoki w dal. Zadbano o komfort użytkowania i zamontowano źródełko z wodą pitną.

Liczę, że kolejne pokolenia będą spędzać tu czas na dobrej zabawie i sporcie, tak jak mój dziadek uczący jazdy na łyżwach swoje dzieci i ja mierząca skoki czteroletniego syna – mówi radna Maria Sokolnicka – Guzek.

Ten jeden z najstarszych ogrodów jordanowskich w Poznaniu, który dziennie odwiedza około 800 osób, rewitalizowany jest etapami. Po części sportowej na nowo zagospodarowana zostanie przestrzeń rekreacyjna oraz zaplecze techniczne. W planowanym nowym fragmencie znajdą się urządzenia zabawowe, zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa wraz z bezpieczną nawierzchnią i wodny plac zabaw.

Co ważne, nowy ogród powstaje wspólnym wysiłkiem. Środki na rewitalizację poszczególnych etapów zdobywają m.in. radni osiedlowi w ramach grantów miejskich, a dzięki staraniom radnego miejskiego Andrzeja Rataja, inwestycja otrzymała 1 mln zł z budżetu Miasta Poznania na kolejny etap modernizacji.

W działania rewitalizacyjne angażują się mieszkańcy, wcześniej broniący swojego placu przed zakusami deweloperów, biorą udział w spotkaniach konsultacyjnych dotyczących kształtu inwestycji. Prace kolejnego etapu zakończą się w perspektywie 2 lat – informuje radny Jacek Maleszka

Autorem koncepcji jest Hugon Kowalski, młody ale wielokrotnie nagradzany architekt, m.in. w Archiprix International / Hunter Douglas Awards 2013 – za najlepszy na świecie projekt studencki. Jego prace są społecznie zaangażowane, jak sam przyznaje, inspiracji szuka nie w branżowych magazynach o architekturze, ale w rozmowach z ludźmi. Uważa, że wiele ze społecznych problemów można rozwiązać za pomocą architektury.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek - RO Stare Miasto

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz