Aglomeracja K U L T U R A Sport

30 lat poznańskiego turnieju tenisowego!

Briefing przed Enea Poznań Open 2025 - 16.05.2025 r. (foto: Pawel Rychter)  Foto: Pawel Rychter

Najważniejsze wydarzenia z 30-letniej historii poznańskiego turnieju tenisowego można oglądać na wystawie na dziedzińcu Urzędu Miasta.

Kto wygrywał poznańskiego Challengera ATP? Tenisiści z ilu państw zagrali w trzydziestu edycjach turnieju? Kto gościł w strefie VIP? Osobistości turnieju, kulisy, kibice i ciekawostki. A wszystko oczami fotoreporterów, czyli na zdjęciach. Historię Enea Poznań Open przybliża i przypomina wystawa „Od 30 lat kreujemy tenisowych mistrzów”

Miasto jest partnerem wydarzenia nieprzerwanie od jego pierwszej edycji. O początkach poznańskiego Challengera ATP, czyli roku 1992 i pomysłu Wojciecha Fibaka, by turniej organizować w Poznaniu opowiedział podczas otwarcia wystawy Krzysztof Jordan. Dyrektor turnieju nie ukrywał, że nie spodziewał się, że wydarzenie stanie się jednym z najważniejszych w Polsce, że będzie gościło światowe gwiazdy tenisa i że odegra tak ważną rolę w karierach polskich zawodników.

Oczywiście, że serce najmocniej bije, gdy wygrywają polscy tenisiści. Jurek Janowicz, Hubert Hurkach, czy rok temu Maks Kaśnikowski, ale także nasi debliści, bo przecież w gronie triumfatorów jest m.in. Łukasz Kubot. Znane osobistości u nas grają, ale też zasiadają na trybunach, na pewno pamiętna była wizyta Björna Borga. Cieszę się także z tego, że rozwija się nasz klub. Challenger jest kumulacją emocji na najwyższym poziomie, ale Park Tenisowy Olimpia tętni życiem każdego dnia. Ta wystawa to coś wspaniałego, zachęcam poznaniaków do przyjścia na Dziedziniec Urzędu Miasta i zobaczenia tych zdjęć – mówił Krzysztof Jordan.

Podczas otwarcia wystawy przypomniano, że w tracie dotychczasowych edycji na kortach Parku Tenisowego Olimpia zagrało trzech zawodników, którzy byli liderami światowego rankingu ATP, siedemnastu z pierwszej dziesiątki tego zestawienia, wielu triumfatorów turniejów wielkoszlemowych oraz medalistów olimpijskich.

Użyte w artykule zdjęcia: Pawel Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz