Aglomeracja POZnań

30 dni, 1 godzina i 5 minut

Wzór dowodu osobistego  Foto:

Wzór dowodu osobistegoOd 2001 roku możemy posługiwać się nowym poliwęglanowym dowodem osobistym, który zastąpił wcześniej wydawane książeczki. Ponieważ dowód ten ma ograniczoną ważność warto sprawdzić kiedy należy go wymienić. Najpóźniej powinno dokonać si\e tego na 30 dni przed datą podaną jako termin ważności.

Jak długo trwa wymiana? Jest godzina 10:05 w punkcie fotograficznym zlecam wykonanie zdjęć do dowodu. Ponieważ chciałbym szybko załatwić sprawę obiecują, że zdjęcia będą gotowe za 40 minut. Wracam do domu i ze strony Urzędu Miasta Poznania ściągam wniosek o wydanie dowodu osobistego. Wypisuje, drukuje i wracam po swoje zdjęcia. Jest godzina 10:45. Pędzę do urzędu, i o 10:57 drukuję bilet kolejkowy. Według niego jestem drugi w kolejce i poczekam na obsłużenie kilka minut. Wchodzę do poczekalni i już system wzywa mój numerek. Teraz jeszcze dwa podpisy i możemy czekać 30 dni na wydanie zupełnie nowego dowodu. Pierwsza część wymiany dokumentu zajęła mi dokładnie jedną godzinę.

Po 30 dniach wracam na ulicę Libelta i w automacie wybieram “Odbiór dowodu osobistego”. Jeszcze 5 minut, jeden podpis i w portfelu mam zupełnie nowy dowód osobisty.

Teraz jeszcze jedna formalność w Urzędzie Skarbowym, bankach, sieciach komórkowych, gdzie trzeba podać nowy numer dokumentu i można na kolejnych 10 lat zapomnieć o tym kawałku plastiku.

Mi wymiana dowodu osobistego na nowy zajęła 30 dni, 1 godzinę i 5 minut – dokładnie tyle ile wpisałem w tytule artykułu. Wiem, że można to zrobić szybciej 🙂

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • To było zdjęcie do dowodu czy drzeworyt? Z tego co mi wiadomo można zdjęcie zrobić w 5 do 15 minut. Biorąc zatem pod uwagę zastrzeżenie “chciałbym szybko”, to 40 minut jest dość wolno.

  • ja sie przyzwyczaiułam, ze urzaedowe sprawy zalatwia slimak i sie przeslatam irytowac 🙂

  • @killer: To nie był polaroid, a fotografia gdzie najpierw przygotowano mnie do zdjęcia, a potem je wykonano. Owszem można zrobić zdjęcie w 3 minuty. Ale w tym przypadku nie chciałbym porównywać jakości obu prac. Które kosztują dokładnie tyle samo.