POZnań

Raport z budowy Centrum Wspierania Rodzin “Swoboda”

Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda"  Foto: materiały prasowe / PIM

Przy ul. Perzyckiej zakończyła się trwająca od wiosny ubiegłego roku budowa nowej siedziby Centrum Wspierania Rodzin “Swoboda”. W najbliższych dniach budynki zostaną podłączone do sieci energetycznej i gazowej. 

Nowa siedziba Centrum wspierania Rodzin “Swoboda” to inwestycja bardzo potrzebna. Dzięki niej wychowankowie tej placówki będą mieszkać w dużo bardziej komfortowych warunkach – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Rozwój infrastruktury społecznej to dla nas równie istotne inwestycje, co nowe drogi czy trasy tramwajowe. Nieustannie rozbudowujemy lub remontujemy szkoły. Myślimy też o seniorach, dla których na Strzeszynie powstaje Dom Pomocy Społecznej. Cieszę się, że te wszystkie inwestycje udaje się sprawnie przeprowadzić mimo trudności związanych z pandemią koronawirusa.

Po oddaniu do użytkowania i wyposażeniu obiektu wychowankowie Centrum Wspierania Rodzin “Swoboda” zamieszkają w jedno- i dwuosobowych pokojach.

We wnętrzach domu opiekuńczo-wychowawczego oraz budynku administracyjnego zakończono  prace wykończeniowe, zagospodarowano również teren wokół placówki. Całość jest gotowa dwa miesiące przed zapisanym w umowie terminem zakończenia robót budowlanych. Przed nami jeszcze tylko przyłączenie nowych budynków do sieci i odbiory wykonanych prac – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wychowankowie będą mieli do dyspozycji salę do wypoczynku, pokój telewizyjny, pokój zabaw, miejsce do cichej nauki i kuchnię z jadalnią. W nowym budynku, przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, znajdą się także pokój wychowawców, pokój gościnny oraz pomieszczenia gospodarcze.

W budynku administracyjnym swoje gabinety będzie mieć dyrekcja placówki, księgowość i kadry. Mieścić się w nim będzie również strefa pedagogiczna z gabinetami pedagoga, psychologa, logopedy i pracownika socjalnego.

Inwestycja przy ul. Perzyckiej to kontynuacja działań Miasta, mających na celu standaryzację poznańskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, czyli dostosowania ich do wymogów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 9 czerwca 2011 roku. Stanowi ona, że można w nich umieścić w tym samym czasie łącznie nie więcej niż 14 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej. Obiekty spełniające te zapisy powstały już przy ul. Sarmackiej i Pamiątkowej.

W przyszłości na działce przy ul. Perzyckiej powstanie jeszcze jeden budynek przeznaczony dla placówki opiekuńczo-wychowawczej. Instalacje, do których zostanie podłączony, zostały już przygotowane w ramach dotychczas przeprowadzonych robót.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / PIM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz