BizNews

GFT rozwija swoje biuro w Poznaniu

Biuro GFT w Poznaniu Foto: materiały prasowe / UMP

GFT, międzynarodowa firma dostarczająca oprogramowanie m.in. dla największych banków na świecie, rozszerza swój poznański zespół. Firma otrzymała 2,3 mln zł grantu Ministerstwa Rozwoju na utworzenie 210 nowych miejsc pracy w ramach centrum badawczo-rozwojowego – w tym 75 w Poznaniu. 

GFT – to firma, która ma swoje siedziby w Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Krakowie. Zatrudnia w Poznaniu 230 ekspertów z ponad 850 w całej Polsce – wielkopolski oddział jest drugim co do wielkości w kraju. W pierwszej połowie roku do poznańskiego zespołu dołączyło 40 osób.

 Lockdown wpłynął na czasowe spowolnienie rozwoju biznesu, ale nasza struktura kliencka zapewnia stabilność nawet w tak trudnym dla wszystkich czasie. Utrzymaliśmy zespół w niezmienionym składzie i możemy wrócić do realizacji planów związanych z otrzymanym grantem – mówi Wojciech Mach, Managing Director GFT Poland.

Firma obecnie poszukuje specjalistów, którzy będą realizowali zadania o wysokim stopniu zaawansowania dla globalnych instytucji finansowych, a także dla sektora ubezpieczeń i przemysłu.

GFT to kolejna firma, która inwestuje w nowe miejsca w pracy w Poznaniu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – To dowód na to, że nasze miasto jest  jedną z najlepszych lokalizacji dla biznesu IT w tej części Europy. Cieszę się również, że pracownicy wybrali Okrąglak – ikonę architektoniczną Poznania – jako swoje miejsce pracy. To dla mnie sygnał, że nasze działania mające na celu ożywienie centrum miasta, odnoszą skutek. Widać, że staje się ono coraz atrakcyjniejszą lokalizacją dla młodych, kreatywnych ludzi o bardzo wysokich kompetencjach, ceniących sobie bliskość licznych instytucji kultury czy miejsc takich, jak zrewitalizowana ulica Święty Marcin. 

Uzyskany grant pozwoli na nowe inwestycje w kwalifikacje organizacji i eksplorowanie technologii, które wkrótce mogą stać się kluczowe dla rozwoju innowacyjności i transformacji biznesowej klientów GFT. Poszukiwani w tym momencie programiści to osoby doświadczone w programowaniu w Java, JavaScript czy.NET, a także inżynierowie DevOps

Chcąc wyprzedzać rynek, postawiliśmy na własne inkubatory technologiczne – mówi Maciej Paszta, Executive Delivery Manager GFT Poland. –  Są to tak zwane praktyki – Big Data, Blockchain, Cloud czy AI, które skupiają pasjonatów i ekspertów aktywnie rozwijających projekty w tych obszarach. W ramach realizacji grantu już w ubiegłym roku uruchomiliśmy programy szkolące młodych ekspertów w technologiach chmurowych. W ostatnim miesiącu powstała w GFT również nowa praktyka Virtual Banking. Została ona utworzona na kanwie pionierskiego projektu realizowanego przez polskie zespoły GFT na rynku azjatyckim. Jest to pierwszy na świecie w pełni wirtualny bank, w którym nasi eksperci musieli zastosować kombinację rozwiązań nigdy wcześniej nie stosowaną w bankowości, opartych na narzędziach Amazon Web Services. Dzisiaj młodzi adepci naszych programów szkoleniowych pracują nad własnym produktem GFT z tego obszaru Wśród innych ostatnio realizowanych w GFT w Poznaniu projektów znajdują się m.in. silnik obliczania ryzyka, przetwarzający miliony transakcji dziennych przy 1000 różnych scenariuszy rynkowych, system decyzyjny ograniczający ryzyko zawieranych transakcji, system optymalizujący zarządzanie kapitałem banku czy zestaw narzędzi, który umożliwił bankowi proces migracji na chmurę zewnętrzną oraz system do koordynowania usług faktoringowych oparty o blockchain.

W tej chwili niemal wszyscy eksperci GFT pracują z domów. Firma zezwoliła na warunkowy powrót do biur tym pracownikom, którzy nie mają do tego odpowiednich warunków. Dodatkowo, trzymiesięczny okres w pełni zdalnej realizacji projektów zaowocował ewolucją podejścia do organizacji pracy.

Praca dla instytucji finansowych jest specyficzna, między innymi ze względu na szczególne wymogi bezpieczeństwa. Dlatego nasi klienci do czasu lockdownu wymagali pracy wyłącznie w biurach. Dziś, po analizie poprzednich kilku miesięcy i konsultacjach z partnerami biznesowymi zdecydowaliśmy, że nasz zespół będzie mógł pracować w pełni zdalnie, o ile pozwolą na to wymogi projektowe. Przez trzy miesiące wprowadziliśmy bardzo wiele usprawnień związanych między innymi z obiegiem dokumentów czy zdalnym onboardingiem i rekrutacją. Nadal pracujemy nad strukturą, która pozwoli nam m.in. na utrzymanie bardzo cennej kultury naszej organizacji. Będzie to wymagało nie tylko usprawnień procesowych, ale też reorganizacji biur. Chcemy, żeby stały się w większym stopniu miejscem spotkań i wymiany wiedzy – komentuje Wojciech Mach.

W skali kraju GFT realizuje łącznie niemal 80 projektów dla prawie 30 klientów z całego świata. W ramach edukacji rynku pod kątem przydatnych technologii firma zdecydowała się również na wyspecjalizowaną współpracę z uczelniami – w tym m.in. na uruchomienie własnego przedmiotu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, we współpracy z Google Polska. 

Nasi inżynierowie realizują dla klientów bardzo zaawansowane technologicznie projekty – podkreśla Marcin Kowalski z GFT Poland. – Robimy je dla liderów światowych rynków finansowych, klientów, którzy wymagają nie tylko nowoczesnej technologii, ale i bezpieczeństwa i wysokiej jakości systemów. Pozyskanie talentu, który jest sobie w stanie z takimi wyzwaniami poradzić jest trudne, ale Poznań jest ośrodkiem, w którym współpracuje nam się świetnie od kilku lat. To miasto, które daje nam dostęp do światowej klasy talentów, ludzi, którzy nie tylko potrafią, ale i chcą pomagać innym się rozwijać.  

GFT to międzynarodowa firma specjalizująca się w tworzeniu rozwiązań technologicznych dla biznesu, wspierających rozwój sektora finansowego, ubezpieczeń i przemysłu. Powstała w 1987 roku Niemczech. Obecnie jest zlokalizowana w 15 krajach i zatrudnia niemal 6 000 osób, z czego ponad 850 w Polsce – w Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Krakowie. Jej zespół specjalistów łączy umiejętność pracy w regulowanych środowiskach z kompetencjami w obszarze chmury, sztucznej inteligencji czy Internetu Rzeczy. Wysokie kwalifikacje ekspertów firmy potwierdzają certyfikacje czołowych operatorów chmurowych: Google, AWS i Azure. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Października 1st 2020, czwartek
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • PT 2
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB 3
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIE 4
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 5
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 6
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 7
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %