Aglomeracja

Trwają zapisy na szczepionki przeciwko HPV

  Foto: FreeImages / Iwan Beijes

Można zapisywać się na bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla młodych mieszkańców powiatu poznańskiego. Również w tym roku program, finansowany przez powiat poznański, obejmuje chłopców. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa, harmonogram szczepień dla poszczególnych gmin poznamy wkrótce. Decyduje kolejność zapisów. Dotychczas z akcji skorzystało blisko10 tysięcy dzieci. Do tej pory na program powiat wydał 4 mln złotych.

Każda gmina ma jednak ustalony limit szczepień, dlatego warto skorzystać z możliwości dokonania zapisów już teraz. W tym roku planujemy zaszczepić 500 dzieci. Zarezerwowaliśmy na to w budżecie 310 tys. zł. – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – Rozpoczynając szczepienia chroniące przed zakażeniami wirusem HPV po raz kolejny zatroszczyliśmy się o zdrowie naszej młodzieży

Profilaktyką zostanie objęta młodzież zameldowana na terenie powiatu poznańskiego (dziewczęta i chłopcy) z rocznika 2006 oraz uzupełniająco z 2005, jeżeli otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki w ramach ubiegłorocznego programu. Pierwsza szczepionka będzie podawana w czerwcu, kolejne w lipcu i w październiku br. Dlatego ważne jest jak najszybsze zarezerwowanie terminu.

Przypomnijmy, że jedną z głównych przyczyn zachorowań na raka szyjki macicy jest właśnie wirus brodawczaka ludzkiego. Kojarzy nam się głównie z narządami płciowymi, jednak może rozwijać się nawet w jamie ustnej. Jest tak powszechny, że może na niego zachorować nawet 8 na 10 osób. Ochronę daje m.in. szczepienie.

HPV zaraża zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Dlatego jestem wielkim zwolennikiem szczepień. Tym bardziej, że profilaktyka zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 70-90 procent – mówi Jan Grabkowski.

Zgłoszenia dzieci należy kierować na adres e-mail:powiathpvzapisy@gmail.com lub pod numerem 61 847 04 54 lub 510 251 395, w godz. od 9.00 do 15.00.

W trakcie szczepień zachowane zostaną środki ochrony i bezpieczeństwa związane z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem SARS – CoV – 2.

Użyte w artykule zdjęcia: FreeImages / Iwan Beijes

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz