POZnań

Poznańskie Dni Rodziny

Poznańskie Dni Rodziny  Foto: materiały prasowe

Spotkania, warsztaty, koncerty, wykłady – przez prawie miesiąc poznaniacy będą mogli wybierać wśród setek wydarzeń przygotowanych specjalnie dla dzieci, rodziców i seniorów. Inauguracja Poznańskich Dni Rodziny odbędzie się 11 maja – tegoroczną edycję rozpocznie piknik rodzinny połączony z koncertem Michała Szpaka, a zakończy Poznańska Parada Pokoleń.

Poznańskie Dni Rodziny to 22 dni wypełnione wydarzeniami, w których wziąć udział mogą całe rodziny. Miasto organizuje je w partnerstwie z licznymi poznańskimi organizacjami, firmami i szkołami.

Zależało nam na szerokiej ofercie, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Poznańskie Dni Rodziny to ponad 3 tygodnie najróżniejszych wydarzeń, koncertów, spotkań, warsztatów, konferencji naukowych. Zaczynamy piknikiem na Łęgach Dębińskich z koncertem Michała Szpaka, a kończymy Międzypokoleniową Paradą Pokoleń, która przejdzie ze Starego Rynku na plac Wolności – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – Najważniejszy cel to integracja międzypokoleniowa. Dla władz Miasta Poznania poznańska rodzina jest bardzo ważna. Dotyczy to wszystkich jej członków – od najmłodszego do najstarszego. Dlatego wiele przedsięwzięć organizujemy wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta i Miejska Radą Seniorów. Chcemy, aby każdy poznaniak, każda poznańska rodzina czuła się w naszym mieście dobrze – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Cykl wydarzeń rozpocznie piknik rodzinny, który odbędzie się 11 maja, o godz. 14:00 na Łęgach Dębińskich. To wydarzenie otwarte dla wszystkich – w programie są pokazy teatralne, muzyczne i akrobatyczne. Przygotowano też strefy aktywności dla całych rodzin – na poznaniaków czekać będą zajęcia sportowe, plastyczne, edukacyjne, pokazy ratownictwa medycznego i straży pożarnej oraz strefa gastronomii. Kulminacją pikniku będzie koncert Michała Szpaka, który rozpocznie się o godzinie 19.

Teren pikniku został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a wydarzenia na scenie będą tłumaczone na język migowy.

Aby ułatwić mieszkańcom miasta dotarcie na festyn, w sobotnim rozkładzie jazdy linii nr 176 pojawią się dodatkowe autobusy. Na trasie Garbary – Os. Dębina w godz. 13 – 21 będą odjeżdżać co 12 minut. Ulicą Droga Dębińska kursuje też linia nr 603 (Garbary – Os. Dębina – Łączyca/Dworcowa), która będzie odjeżdżać co 40 minut. Z obu autobusów będzie można przesiąść się na tramwaje na przystankach: AWF, Pl. Bernardyński/Mostowa i Małe Garbary.

Program Poznańskich Dni Rodziny jest niezwykle bogaty – znalazło się w nim ponad 300 wydarzeń. Wśród nich są m.in. warsztaty kulinarne i artystyczne, gry miejskie czy spacery historyczne. Można wziąć udział w rodzinnych wycieczkach z przewodnikiem, a miłośnicy sportu mogą obejrzeć zmagania kajakarzy czy zawody konne.

Program został ułożony w ten sposób, by zapewnić poznańskim rodzinom jak najszerszą ofertę spędzenia wolnego czasu – podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. – Są w nim propozycje kreatywnych zabaw dla najmłodszych, ale także duża porcja wiedzy dla rodziców i sporo działań angażujących i aktywizujących seniorów. Poznańskie Dni Rodziny to także dobra okazja, by zadbać o zdrowie – w programie są liczne wykłady, profilaktyczne badania laboratoryjne czy bezpłatne konsultacje dla osób jąkających się.

Ważnym wydarzeniem będzie realizowany we współpracy z poznańskim oddziałem Caritas Festyn Zdrowotny, który odbędzie się 26 maja na placu przed Katedrą Poznańską na Ostrowie Tumskim. Będzie tam można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i zasięgnąć porady specjalistów, a dla najmłodszych przygotowano występy artystyczne na scenie i animacje. Początek o godz. 13.

Dni Rodziny to nie tylko czas dobrej rozrywki – to także mnóstwo wydarzeń, podczas których rodzice, dziadkowie i dzieci będą mogli zdobyć konkretną wiedzę. Wyjątkową okazją będzie konferencja, którą 15 maja miasto organizuje wspólnie z Uniwersytetem SWPS i Kliniką Uniwersytetu SWPS: “O dzieciach i nastolatkach w kontekście ich rozwoju i relacji z rodzicami”.

To wydarzenie, na które chcemy zaprosić rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców – wszystkich, którzy na co dzień mają kontakt z dziećmi lub pracują z młodzieżą – mówi Aleksandra Gutkowska-Maciejuk, dyrektor operacyjna Wydziału Zamiejscowego w Poznaniu Uniwersytetu SWPS – Wykłady poprowadzą specjaliści: psychologowie, pedagodzy, psychoterapeuci, którzy przekażą uczestnikom bardzo praktyczną wiedzę.

Uczestnicy konferencji dowiedzą się m.in. o tym, co wpływa na kształtowanie się poczucia wartości u dziecka, a także czy trzeba stosować kary lub nagrody, by młody człowiek przestrzegał norm społecznych. Nauczą się, jak wyznaczać dziecku granice, by szanować potrzeby zarówno jego, jak i rodzica. Specjaliści podpowiedzą również, w jaki sposób budować więź z nastolatkiem, by nie zmuszać go do bezdyskusyjnego podporządkowania się.

Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie internetowej www.swps.pl. Uwaga: wstęp na konferencję jest wolny, ale trzeba się wcześniej zapisać. By to zrobić, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie Uniwersytetu SWPS.

31 maja, w Urzędzie Miasta Poznania odbędzie się sesja Dziecięcej Rady Miasta. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach obchodów Dnia Dziecka.

Poznańskie Dni Rodziny oficjalnie zakończy Poznańska Parada Pokoleń, która odbędzie się 1 czerwca. To wydarzenie, zainicjowane przez Miejską Radę Seniorów i Młodzieżową Radę Miasta , które łączy rodziny i buduje współpracę międzypokoleniową – wnuków z dziadkami, seniorów z młodzieżą. Początek w samo południe na Starym Rynku pod Ratuszem, skąd po wysłuchaniu hejnału barwny korowód wyruszy na plac Wolności. Tam od godz. 12:30 na wszystkich będą czekały atrakcje – warsztaty, koncerty i wspólna zabawa. Finał Poznańskiej Parady Pokoleń zaplanowano na godz. 17:00 na placu Wolności – wystąpi Mieczysław Szcześniak.

Cały program Poznańskich Dni Rodziny można znaleźć na stronie UM Poznań.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz