Aglomeracja

Maciej Pastwa laureatem Nagrody Kapuścińskiego

Maciej Pastwa  Foto: facebook

Tegoroczną Wielkopolską Nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego, otrzymał podróżnik Maciej Pastwa. Podczas noworocznego spotkania Marszałek Województwa Marek Woźniak, przedstawiając laureata, podkreślił jego zaangażowanie w społeczne projekty realizowane m.in. w Nepalu i w Afryce.

Poznaniak Maciej Pastwa to podróżnik, społecznik i filantrop, który wędruje przez świat niosąc dobro i dzieli się nim z innymi. Bliska jest mu idea Ryszarda Kapuścińskiego zawarta w „Podróżach z Herodotem”: Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej

Maciej Pastwa był inicjatorem i głównym budowniczym szkoły w Bakrang-6 w Nepalu, całkowicie zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w 2015 roku. By szkoła mogła powstać, sprzedał własne mieszkanie. Organizował także zbiórki na rzecz pomocy ofiarom wojny w Syrii oraz wspomagające syryjskich uchodźców. Jako wolontariusz zaangażował się w budowę studni w Republice Środkowej Afryki, a także w kolonii dla trędowatych w Puri (Indie) założonej przez poznańskiego misjonarza werbistę o. Mariana Żelazka. Podróżnik współpracuje z poznańskim Stowarzyszeniem „Lepszy świat” oraz fundacjami niosącymi pomoc.

Uczestniczył w projektach edukacyjnych w Ghanie, inicjował i realizował przedsięwzięcia na rzecz ekologii i ochrony przyrody w Ameryce Południowej, m.in. sprzątania Amazonki czy wyznaczenia szlaków w Parku Narodowym Cajas w Ekwadorze.

O swych podróżach Pastwa opowiada jeżdżąc po Polsce, pokazując na własnym przykładzie, że marzenia można urzeczywistniać. Spotkania, adresowane głównie do dzieci i młodzieży, mają na celu przybliżanie obcych kultur, uczenie tolerancji i wrażliwości na potrzeby innych oraz dbałość o planetę jako dobro wspólne wszystkich ludzi. Podróżnik prowadzi je bezpłatnie.

Kandydaturę Macieja Pastwy do Nagrody Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego zarekomendowała Marszałkowi Kapituła, w skład której wchodzą: prof. Andrzej Kwilecki, prof. Waldemar Łazuga, prof. Anna Wolff-Powęska oraz Wojciech Nentwig i Anna Plenzler. Kandydatura ta została również zaakceptowana przez Alicję Kapuścińską, wdowę po pisarzu.

Przypomnijmy, że Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest przez Marszałka Marka Woźniaka od 2007 roku. Wyróżnienie dedykowane jest osobom, a także instytucjom życia publicznego z kraju i z zagranicy podejmującym działania dla dobra społeczeństwa, wykraczające poza zwyczajowe standardy. Jej pierwszą laureatką była Doktor Wanda Błeńska.

Użyte w artykule zdjęcia: facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz