K U L T U R A

Politura zaprasza na Podłogę czyli oryginalne meble z Łazarza

Podłoga - wernisaż instalacji Aleksandry Cieślewicz  Foto: Otwata Strefa Kultury Łazarz

“Podłoga” na Łazarzu to wyjątkowa instalacja, mocno związana z miejscem wydarzenia i opowiada o procesie tworzenia oraz międzypokoleniowym dialogu, który jednocześnie buduje związek między designem i sztuką współczesną.

Fotel - projekt. Janusz Różański

W projekcie graficzno – dźwiękowym Aleksandry Cieślewicz wykorzystane są uratowane cudem rysunki techniczne mebli projektowanych przez Janusza Różańskiego. Są one jedyną pozostałością po instytucji, w której pracował niemal całe swoje zawodowe życie.

Artystka jest wnuczką Janusza Różańskiego – wybitnego, poznańskiego projektanta mebli, który przez niemal całe swoje życie zamieszkiwał przy ul. Gąsiorowskich 12 w Poznaniu. Wystawa będzie symbolicznym kamieniem węgielnym, który da początek nowemu miejscu na kulturalnej mapie miasta – galerii wzornictwa im. Janusza Różańskiego.

Janusz Różański urodził się w Poznaniu w 1921 roku. W roku 1957 ukończył Wydział Architektury Wnętrz w poznańskiej PWSSP. Już rok później związał się ze Zjednoczeniem Przemysłu Meblarskiego. W roku 1965 został naczelnikiem pracowni architektonicznej w nowo powstałym CORM – Centralnym Ośrodku Rozwoju Meblarstwa (od 1971 przemianowany na OBROM), gdzie kierował grupą projektantów aż do 1981 roku. Instytucja ta była sercem ówczesnego wzornictwa meblowego w Polsce.

Organizatorem wydarzenia jest „Politura” – wspólne przedsięwzięcie dwóch przyjaciół, Michała Szarko i Przybyrada Paszyna. Obaj postawili sobie za cel promocją polskiego wzornictwa lat 50., 60. i 70. poprzez wdrażanie do seryjnej produkcji mebli autorstwa wybitnych projektanów tamtego okresu. Dotychczas POLITURA wprowadziła do produkcji meble projektów Janusza Różańskiego oraz Edmunda Homy.

Zapraszamy na wernisaż w piątek, 16 grudnia 2016 o godz. 19:00. Adres: oficyna kamienicy przy ul. Gąsiorowskich 12, Poznań.

Janusz Różański

Użyte w artykule zdjęcia: Otwata Strefa Kultury Łazarz, Politura / facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz