POZnań

Roboty, xenapody, quadcoptery ze studenckiej piwnicy!

Do tworzenia kreatywnych projektów nie zawsze potrzebna jest designerska, przestrzeń usytuowana w ekskluzywnych budynkach. Studenci Politechniki Poznańskiej udowodnili, że w kilkudziesięciu metrach w piwnicy jednego w z wydziałów można tworzyć np., sześcionożnego robota albo oryginalne pojazdy. Makerspace z Politechniki Poznańskiej, choć działa w kilku piwnicznych pomieszczeniach zdobywa nagrody jako studencki projekt roku!

PUT Lab - makerspace na Politechnice (5)Makerspace z definicji to miejsce, w którym swoje drogi łączą nowoczesne technologie i rozwój. Obecnie w Polsce istnieje jedna tego typu uczelniana strefa przeznaczona dla użytku młodych adeptów sztuk technicznych, w dodatku zaprojektowana i stworzona przez studentów – PUT Lab, którym pochwalić może się Politechnika Poznańska.

Najpierw było to niepozorne, 22-metrowe pomieszczenie w piwnicy, potem w wyniku różnych remontów udało się wygospodarować kolejne pomieszczenia – po zakończeniu wszystkich prac makerspace liczyć będzie 65 m2

Od oficjalnego otwarcia PUT Labu minęło zaledwie kilka miesięcy. W tym krótkim czasie w studenckim warsztacie udało się zrealizować prawie dwadzieścia projektów. Kształtów nabierały tam między innymi takie przedsięwzięcia jak Hexapod – sześcionożny robot, Quadhover – połączenie quadcoptera i poduszkowca, czy Moth, czyli pojazd wydrukowany w technologii 3D z myślą o zawodach Akkuschrauberrennen 2016 w Niemczech.

PUT Lab - makerspace na Politechnice (1)

Politechniczny makerspace miał okazję rywalizować z innymi inicjatywami studentów z różnych uczelni z całej Polski. Odbywający się co roku konkurs „Studencki Projekt Roku”, przyciąga uwagę setek organizacji i kół naukowych z całego kraju, ale to właśnie politechniczny warsztat zdobył największe uznanie i poparcie głosujących. Pierwsze miejsce zapewniło dodatkowe środki, które zostaną przeznaczone na zakup dodatkowych narzędzi, pozwalających na realizację coraz to bardziej skomplikowanych projektów studenckich.

Studenci nie chcą już tylko siedzieć na nudnych wykładach. Chcą planować, projektować i tworzyć, a dzięki miejscom takim jak PUT Lab jest to możliwe na szeroką skalę. Dlatego cieszy nad deklaracja władz uczelni na poszerzenie twórczej przestrzeni – mówi Karolina Zaremba z Rady Kół Naukowych Politechniki Poznańskiej

Uczelniany makerspace oblegany jest przez studentów niemal codziennie, członkowie kół naukowych Politechniki Poznańskiej dzielą się tam swoim know-how i wymieniają doświadczeniem, a także uczą się współpracować. Od pomysłów przechodzą do czynów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz