K U L T U R A

Tegoroczny Transatlantyk to już historia

Transatlantyk 2015 -gala  Foto: Julian Redondo Bueno / materiały prasowe

W wydarzeniach zakończonego właśnie Festiwalu Transatlantyk uczestniczyło blisko 65.000 osób. Przez kilka dni jubileuszowej edycji tego wydarzenia brali udział w warsztatach, spotkaniach, koncertach i seansach filmowych.

Transatlantyk Festival jest podróżą samotnego umysłu w świat wspólnego przeżywania, w radość debaty wybitnych ludzi, w świat twórczej energii, która może powstać tylko z udanego spotkania z innymi – powiedział Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara, twórca i dyrektor festiwalu – Festiwal był i jest wspaniałym spotkaniem znakomitej publiczności z bardzo twórczymi ludźmi.

Największą publikę gromadziły pokazy filmowe. Dużą popularnością cieszyła się Łóżkoteka i Kino Łóżkowe, a także na pokazach mobilnego kina tak w samym Poznaniu jak i Wielkopolsce. Festiwalowe filmy na wszystkich sensach kinowych i plenerowych obejrzało ponad 36.000 widzów. W wydarzeniach edukacyjnych w CK Zamek natomiast uczestniczyło w tym roku ponad 3.600 osób.

Zorganizowano ponad 400 godzin inspirujących wydarzeń. Były to różne warsztaty, panele dyskusyjne, bezpłatne pokazy filmowe, wykłady i spotkania w ramach filaru Edukacja & Inspiracje. Słuchacze poznali tajniki montażu filmowego, sztuki operatorskiej, scenariopisarstwa, produkcji muzyki oraz tworzenia słuchowisk radiowych.

Spotkania w ramach Edukacji & Inspiracji to niesamowita okazja na poznanie niezwykłych twórców i naukowców, którzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, opowiadali o życiu i sukcesie zawodowym, a często także zdradzali niedostępne dotąd informacje dotyczące swojej pracy – powiedziała Joanna Michalik, wolontariuszka festiwalu Transatlantyk – dzięki temu ten festiwal to nie tylko oglądanie filmów i imprezy w Klubie Festiwalowym, ale także czas na rozwijanie siebie i szukanie nowych inspiracji.

Podczas Gali Zamknięcia 5. edycji Transatlantyku poznaliśmy laureatów najważniejszych nagród Transatlantyku. Pierwsze miejsce w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest zajęła Aleksandra Chmielewska, która otrzymała nagrodę Transatlantyk Instant Composer w wysokości 15.000 złotych. Za nią na podium uplasowali się Jacek Kita i Bartosz Kalicki, a nagrody honorowe otrzymali Jacek Cichocki i Tomaz Vital.

Zwycięzcą nagrody Transatlantyk Young Composer Award w konkursie Transatlantyk Film Music Competition został Włoch Andrea Grant. Laureat otrzymał 20.000 złotych. Drugie miejsce zajął Niemiec Bartosch McCarthy, trzecie pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Leeran Raphaely oraz Polak Paweł Litwińczyk, a nagrody honorowe przypadły w udziale Azerowi Rovshanowi Asgarzade i Irańczykowi Roozbehovi Parandehowi.

Jubileuszowy Transatlantyk to ponad 100 filmów w 17 sekcjach tematycznych, 250 seansów filmowych obejrzanych przez 36.000 widzów, 120 twórców z całego świata, ponad 200 akredytowanych dziennikarzy i 160 wolontariuszy z całej Polski. To również 5 połączonych z kolacjami seansów Kina Kulinarnego dla 750 widzów, 50 łóżek, 14 dni wykładów, słuchowisk, zabaw, sesji i posiłków oraz ponad 8.000 osób w Łóżkotece na poznańskim Placu Wolności a także 38 sensów i prawie 5.700 widzów w jedynym na świecie Kinie Łóżkowym.

Transatlantyk 2013_Kino Łóżkowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz