K U L T U R A

Kura czy krokodyl, czyli poświąteczny performens

Spektakl Karmi Go   Foto: CK Zamek

Występująca na scenie żywa kura jest pokazana przewrotnie jako potencjalny drapieżnik, który może zaatakować nawet (pluszowego) aligatora! To intrygująca zapowiedź spektaklu „KARMI GO” w choreografii Izy Szostak w Centrum Kultury Zamek w ramach projektu “Z perspektywy żaby”.

Spektakl Karmi Go  Foto: CK ZamekInspiracją dla projektu Izy Szostak był bijący ongiś rekordy popularności filmik zamieszczony na Youtube, pokazujący naszego rodaka na Florydzie dokarmiającego aligatora. Zamkowy performens nie jest jednak kalką filmu ani rekonstrukcją zdarzenia. W filmie, kura jest pożywieniem dla aligatora, w spektaklu jest żywa, a aligator to pasywna pluszowa zabawka.

Szostak ubrana w biały, przezroczysty, ochronny strój upodabnia się do kury, zaczyna jak ona się zachowywać i poruszać. Czy to tylko naśladownictwo czy może dialog? Artystka zadaje też pytania o podmiotowość, przedmiotowość i sprawczości zwierząt, mówi o relacji człowiek- zwierzę.

„Iza Szostak w solo „Karmi go” prowadzi swoisty dialog ruchowy z żywą, poruszającą się na scenie kurą, próbując również naśladować jej działania i obecność na scenie. Tym razem występująca na scenie żywa kura jest pokazana przewrotnie jako potencjalny drapieżnik, który może zaatakować nawet (pluszowego) aligatora” – opowiada Anna Królica, kuratorka performatywnej części programu „Z perspektywy żaby”.

Osoby zaniepokojone o los kury pragniemy uspokoić – zwierzę pochodzi z zaprzyjaźnionego z artystką gospodarstwa, z którego przed spektaklem jest przez nią przywożone, by po nim trafić z powrotem na własną grzędę.

Po spektaklu organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny: „Jak wygląda spór o zwierzęta w tańcu?” W spotkaniu wezmą udział: Anna Duda, Julia Hoczyk, Anna Królica, Mateusz Szymanówka, Rafał Urbacki.

Spektakl „KARMI GO” – środa, 8.04.2015r., godzina 19.00, Sala Wielka CK Zamek, bilety: 10 zł (ulgowe) i 15 zł (normalne)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz