K U L T U R A

10 lat z Muchami

Muchy Foto: Monika MotorMija 10 lat od kiedy Michał Wiraszko, Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski po raz pierwszy spotkali się w sali prób i powołali do życia zespół Muchy. Od tego momentu zespół wydał trzy bardzo dobrze przyjęte albumy i stał się symbolem polskiego rockandrola tak zwanych lat zerowych XXI wieku.

Przez dekadę swojej działalności zespół był dwukrotnie nominowany do Fryderyków oraz został doceniony szeregiem nagród między innymi przez radiową Trójkę, magazyny Machina i Aktivist czy portal Uwolnij Muzykę.

Zachodzące przez ostatnie 10 lat w zespole zmiany kadrowe i stylistyczne są potwierdzeniem tego, że Muchy nadal wyznaczają sobie nowe artystyczne drogi i cele. Na potwierdzenie tego zespół zapowiedział wydanie czwartej już płyty pt. „Karma Market”, której ukaże się 21 października 2014. Przedpremierowo można będzie jej posłuchać podczas jubileuszowego koncertu, który odbędzie się w poznańskim klubie Eskulap już w najbliższy piątek 10 października.

Na urodzinach nie może oczywiście zabraknąć gości. Na koncert z okazji 10-lecia zespół postanowił zaprosić swoich przyjaciół. Dzięki temu w październiku na scenie Eskulapa zobaczymy między innymi carycę polskiej muzyki Katarzynę Notowską oraz Pawła Krawczyka z zespołu HEY, legendę polskiego hip-hopu Peję oraz zespół Happysad. Całość poprowadzi wspierający zespół od samych początków dziennikarz radiowej Trójki – Piotr Stelmach. Ponadto, koncert będzie na żywo transmitowany na antenie radia.

To ludzie, których spotykaliśmy podczas naszej drogi albo zapisaliśmy wspólną historię. Z zespołem Hey pojechaliśmy tak naprawdę w pierwszą prawdziwą trasę koncertową. Z chłopakami z Happysad znamy się od kilku lat i łączy nas jakaś szczególna zażyłość, a kolejne spotkania tylko ją zacieśniają. Zaprosiliśmy też Ryśka Peję, którego obecność na koncercie to dla nas rodzaj zupełnie innego, szczególnego zaszczytu – mówi Michał Wiraszko, lider zespołu. – Ich udział w naszych utworach podczas koncertu 10/10 będzie dla nas czymś, co zapamiętamy na zawsze – dodaje.

Jubileuszowy koncert rozpocznie się trzema koncertami młodszych kolegów z Poznania, którzy już są rozpoznawani wśród fanów alternatywy. Zagrają Eleanor Gray, The Ploy i Terrific Sunday. Miłą niespodzianką, zwłaszcza dla miłośników pierwszych dokonań Much będzie udział w koncercie Piotra Maciejewskiego, który zaprezentuje swój projekt Drivealone. Przed Muchami ze swoim zespołem zagra także Krzysztof Zalewski.

To jednak nie koniec przyjemności. Na koncercie, Muchy przedpremierowo zaprezentują materiał ze swojej najnowszej płyty „Karma Market”, która ukaże się 21 października i jak zapewniają muzycy jest najbardziej różnorodną w dorobku zespołu.

Nie chodzi nawet o stylistykę, bo ta jest spójna, choć nieco inna niż to, z czego byliśmy do tej pory znani. Jej różnorodność wynika z otwartego charakteru pracy. Część piosenek powstała podczas zupełnie przyjacielskich spotkań. Stąd na przykład obecność na płycie Piotrka Maciejewskiego, Bartka Mielczarka z Sorry Boys, Rafała Gieca z Armii i Tomka Goehsa z Kultu – zdradza Michał Wiraszko. – Pojawienie się w zespole Krzyśka Zalewskiego i Michała Puchały bardzo dużo zmieniło. Obydwaj piszą doskonałe utwory. Dużym wyzwaniem było dla nas połączenie charakteru moich tekstów z tymi pełnymi muzyki piosenkami.

Po koncercie odbędzie się afterparty, na którym zagra Anek z kolektywu AM Radio, Juniore – rezydenta SQ i Klavesa, czyli Mikołaja Gramowskiego.

Będą wszyscy, którzy tworzyli zespół Muchy.

10 października, godz. 16:30, klub Eskulap. Bilety w cenie 39 PLN (przedsprzedaż) i 49 PLN (w dniu koncertu) do nabycie na stronie ebilet.pl oraz w Empiku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz