K U L T U R A

Co robią poeci po godzinach?

Grafika Krzysztofa Schodowskiego  Foto: PPG

Czytanie książek i wierszy sprawia wielką przyjemność, a jeszcze większą dają spotkania z autorami. Wtedy odpowiedź na pytanie, co poeta miał na myśli, jest bardzo prosta. Wystarczy autora zapytać, w nieoficjalnej, przyjaznej atmosferze, podczas spotkań z cyklu „Poeci po godzinach”

Grafika Krzysztofa Schodowskiego Foto: PPG“De gustibus non disputandum est” mawiali starożytni Rzymianie i rzecz dotyczy także wyboru hobby. Niektórzy po pracy idą na piwo, inni oglądają lepszą rzeczywistość w telewizji. Niektórzy stają się poetami. I trochę jak w wierszu Bursy, poetą jest się po 16.00, „po godzinach” zaczyna się prawdziwe życie poezji.

Spotykają się u nas „poeci rasowi” i „poeci con amore” (klasyfikacja frywolna, choć niepozbawiona zaczepienia w historii literatury). Fuzja różnych doświadczeń życiowych i artystycznych, ogromna pasja i chęć współtworzenia offowego życia literackiego – to potencjał grupy, która spotyka się na blogu jak i w realnym świecie – mówi Renata Radna Mszyca, organizatorska spotkań.

„Poeci po godzinach” organizują wieczory autorskie, warsztaty teatralne i literackie. Pod egidą PPG schronili się nie tylko poeci, ale także pisarze, malarze i fotografowie. Choć miłośnicy literatury w niekonwencjonalnej oprawie pochodzą z całej Polski, w Poznaniu spotykają się regularnie.

Najbliższe wydarzenie w sobotę, 26 kwietnia o 17:00, w Starym Kinie.

Tym, razem Poeci Po Godzinach zapraszają na wieczór autorski Magdaleny Gałowskiej i Ewy Olejarz. Po spotkaniu odbędzie się turniej jednego wiersza.

Magdalena Gałowska jest laureatką wielu konkursów poetyckich, m.in. XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy „Tyska Zima Poetycka” czy XIV konkursu poetyckiego im. Jacka Bierezina (2008). Wydała trzy tomiki: „Fabryka tanich butów”, „Toca” i nagrodzony na Tyskiej Zimie Poetyckiej – “Fantom”. Jej wiersze trafiły także do Antologii Poezji Kobiet „Solistki”. Współpracuje z półroczniakiem kulturalnym „Inter”, gdzie prowadzi rubrykę „Pogotowie poetyckie”. Ponadto jest autorką bloga literackiego www.fabrykatanichbutow.blogspot.com

Ewa Olejarz to aureatka kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. III – V OKP o Granitową Strzałę oraz XVII OKP im. Jacka Bierezina, XXII Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka. Pisze artykuły historyczne, opowiadania i poezję. Publikacje m.in. w Opolskich Konfrontacjach Historycznych, Zeszytach Gliwickich, Miesięczniku Śląsk, Akancie, Arteriach, Cegle, Migotaniach i Toposie.

fot: grafika Krzysztofa Schodowskiego

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz