K U L T U R A

Transatlantyk powoli dopływa do Poznania

Transatlantyk Festival  Poznań - Gala otwarcia  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Otwarty, odważny i glokalny – taki ma być tegoroczny Festiwal Transatlantyk. Ta jedna z największych międzynarodowych imprez filmowo – muzycznych rozpocznie się 8 sierpnia. Formuła festiwalu opierać się będzie na czterech filarach: filmie, muzyce, inspiracjach i edukacji.

Transatlantyk Festival  Poznań - Gala otwarcia Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterFestiwal ma stwarzać przestrzeń nie tylko dla rozrywki i rozwoju, ale też społecznego dialogu. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział blisko 70 tysięcy widzów! Gala Otwarcia i Gala Zamknięcia Festiwalu transmitowane były przez TVP2 i TVP Kultura. Wśród najważniejszych gości znaleźli się m. in. Yoko Ono, Thurston Moore, Marco Beltrami, Petr Zelenka, Leszek Możdżer, Jacek Żakowski i kilkudziesięciu innych wybitnych przedstawicieli świata kultury i mediów.

Tegoroczna edycja zaprezentuje aż 15 sekcji filmowych. Znane już publiczności Panorama, Sundance, Oscary 2014, Docs, Eko, Konfrontacje, Transatlantyk dla Dzieci oraz przebojowe Kino Łóżkowe i Mobilne Kino Škody dopełni propozycja dla dojrzałych widzów – Kino Trzeciego Wieku. Wielkie emocje zapowiadają również pozostałe sekcje filmowe Kino Kulinarne, Retrospektywa, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Transatlantyk Sport oraz Sezon.

Po raz kolejny odbędą się także prestiżowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Ten ostatni jest widowiskowym i jedynym na świecie konkursem symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu.

Transatlantyk - Łóżkowe kino

Transatlantyk jest festiwalem idei kulturowych, społecznych i politycznych. Podążając tropem aktualności w ramach festiwalu odbędą się panele dyskusyjne i konfrontacje. Jak co roku, organizatorzy umożliwiają publiczności zgłaszanie własnych tematów. Udział ważnych osobowości ze świata kultury, polityki, biznesu. pozwala odsłonić kulisy działania najważniejszych mechanizmów rządzących światem, w którym żyjemy.

Także w tym roku odbędzie się w ramach Festiwalu szereg masterclasses, wykładów i spotkań prezentujących najciekawsze trendy filmu i muzyki.

Ponownie przyznana zostanie najważniejsza nagroda Festiwalu Transatlantyk Glocal Hero Award (wśród laureatów znaleźli się jak dotąd: Yoko Ono, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Bjørn Lomborg), jak również filmowa Nagroda Publiczności (zwycięzcą plebiscytu w roku 2013 został francuski film “Paulette”, reż. Jérôme Enrico).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz