K U L T U R A

Noc Kupały na Lednicy

PLAKAT NOC KUPAŁY  Foto: PLAKAT NOC KUPAŁY

PLAKAT NOC KUPAŁY Foto: PLAKAT NOC KUPAŁYNoc Kupały to staropolskie, pogańskie święto związane z letnim przesileniem słońca. Ta najkrótsza noc w roku jest również świętem zakochanych, które rywalizuje z popularnymi, komercyjnymi walentynkami. Od wielu już lat można uczestniczyć w widowisku, które jest organizowane nad brzegiem jeziora Lednickiego.

Choć zgodnie z kalendarzem ta słowiańskie święto zakochanych przypada na noc z 21 na 22 czerwca, to na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zorganizowane zostanie w najbliższą sobotę (23.06). Wraz z organizatorami zapraszamy do Małego Skansenu od godziny 18:00.

Przeżyj z nami święto ognia, wody, słońca i księżyca – zachęcają organizatorzy – będziecie mogli wziąć udział w warsztatach dla najmłodszych, wysłuchać wykładów, czy wspólnie pleść wianki, ale to tylko niektóre atrakcje.

Dodatkową atrakcją będzie całonocne czytanie Starej Baśni na wystawie.

Oto program sobotniej imprezy, która organizowana jest w niezwykłym otoczeniu zabytkowych budynków nad jeziorem. Wszystko zacznie się o godzinie 18:00. Wstęp na Noc Kupały jest wolny!

Warsztaty:
“Magia ziół” – warsztaty plastyczne
“Kupałowe wianki” – nauka plecenia wianków

Wykład:
Obrzędy pogańskie – Noc Kupały

21:30 – Koncert zespołu DIXIE COMPANY z Poznania

23:00 – Wspólne puszczanie wianków

Nocne czytanie Starej Baśni na wystawie “Chram boga Nii na Ostrowie
Lednickim. Świat wierzeń w Starej Baśni J.I. Kraszewskiego” 23:30 do… 🙂

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz