Aglomeracja

Nasza aglomeracja jak Kuwejt?

szyb wiertniczy złoża Siekierki  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

szyb wiertniczy złoża Siekierki Foto: lepszyPOZNAN.pl / agGeolodzy poszukują w Aglomeracji Poznańskiej złóż gazu. Badania prowadzone są na terenie gminy Czerwonak, Swarzędz i Suchy Las. W pracujących geologów będzie można spotkać na Piątkowie, Winogradach, Podolanach, Winiarach i na Morasku.

Poszukiwania te nie będą na szczęście uciążliwe dla mieszkańców, bo wykorzystana zostanie tzw. wibratorowa metoda wzbudzania fal. Polega ona na wytwarzaniu niewielkich drgań gruntu przy użyciu specjalnego pojazdu wibrującego – wyjaśniają przedstawiciele firmy realizującej poszukiwania – natężenie wibracji wytwarzanych w ten sposób jest porównywalne do przejeżdżającego tramwaju. Wzbudzane fale są rejestrowane przez specjalistyczne aparaty pomiarowe, połączone siecią pomarańczowych i czarnych przewodów.

Wykonawcy zapewniają, że prowadzone przez nich prace są bezpieczne dla zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska naturalnego.

Efektem tych badań będą mapy geologiczne, potwierdzające lub wykluczające występowanie złóż gazu ziemnego na terenie naszej Aglomeracji.

Od roku działa między innymi szyb wiertniczy między Siekierkami Wielkimi a Trzekiem. Podczas ostatnich badań zdarzały się przypadki kradzieży pomarańczowych kabli. Złodzieje nie nacieszyli się jednak nimi, bo nie można ich wykorzystać jako przedłużaczy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz