POZnań

200.000 złotych na Przyjazne podwórko

200.000 złotych na Przyjazne podwórko  Foto: UMP

Miasto Poznań dofinansuje remont 6 podwórek zgłoszonych do kolejnej już edycji programu Przyjazne podwórko. Przeznaczy na to 200.000,00 złotych.

Między innymi dzięki zaangażowaniu mieszkańców i pomocy Miasta na lepsze zmieniają się nie tylko elewacje, ale pięknieją także podwórka kamienic. W tegorocznej edycji programu o bejmy na ten cel wystąpiło łącznie 10 wspólnot mieszkaniowych. Najwięcej, bo po 4 zgłoszono z ternu osiedli Stare Miasto i Św. Łazarz oraz po 1 z terenu osiedli Wilda i Jeżyce.

Wprowadziliśmy ten program żeby pobudzić lokalne wspólnoty do dbania o swoje otoczenie. Szansa na taki zastrzyk finansowy to impuls, żeby sąsiedzi współpracowali ze sobą, przygotowali wniosek i dopilnowali jego realizacji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania – upatrujemy w tym działaniu jeden z elementów rewitalizacji, ponieważ to nie tylko renowacja podwórzy, ale też pobudzanie lokalnych wspólnot do aktywności.

Ostatecznie bejmy z Miasta trafią do 6 wspólnot mieszkaniowych. Dofinansowanie otrzymają podwórka przy ulicach 23 Lutego 4-6, Chłapowskiego 25, Działyńskich 11ab, Kossaka 4-6, Małeckiego 10 oraz Reja 2. Łączny koszt planowanych prac wyniesie 473.412,52 złotych. Miasto Poznań pokryje z tego dokładnie 199.997,13 złotych.

Ułożenie nowej nawierzchni podwórza wraz z chodnikami, wykonanie nasadzeń zieleni, budowa zasieku na odpady, wykonanie i montaż ogrodzenia wokół terenu zieleni przy budynku, oświetlenie, to niektóre ze zgłoszonych przez wspólnoty mieszkaniowe przedsięwzięć, które dzięki współfinansowaniu ich przez Miasto Poznań, poprawią wygląd i funkcjonalność podwórek – wylicza Arkadiusz Stasica z ZKZL.

Program Przyjazne Podwórko nie dotyczy całego Poznania. Mogą z niego skorzystać tylko i wyłącznie mieszkańcy Starego Miasta, Jeżyc, Łazarza, Wildy oraz Ostrowa Tumskiego, Śródki, Zawad oraz Komandorii. Dofinansowanie otrzymają tylko te inwestycje, które realizowane są na terenach komunalnych przez wspólnoty mieszkaniowe i Miasto Poznań.

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Reja 2, którzy w ubiegłym roku wymienili nawierzchnię podwórza, złożyli wniosek o współfinansowanie dalszej ich części. Ma tutaj powstać wiata rowerowa wraz ze stojakami, nasadzona zostanie zieleń. Mieszkańcy chcą również kupić i zamontować tutaj ławki i kosze na śmieci.

Nasza kamienica ma wiele elementów do remontu, m. in. fasadę, dlatego podwórko nie było priorytetem, ale dzięki dofinansowaniu się nim stało – mówi Wojciech Augustyniak ze Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Reja 2 – ma ono znaczenie nie tylko wizualne, ale też społeczne, bo to miejsce spotkań mieszkańców.

Po zakończeniu wszystkich planowanych prac ponad 50% powierzchni podwórka tej kamienicy będzie powierzchnią biologicznie czynną.

200.000 złotych na Przyjazne podwórko

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz